Україна готова до транзиту неросійського газу, європейські компанії закликали ЄК продовжити транзит

Україна готова розглянути питання щодо транзиту через українську газотранспортну систему (ГТС) будь-якого газу, крім російського, якщо Єврокомісія офіційно звернеться з таким запитом. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль за результатами розмови зі словацьким прем’єр-міністром Робертом Фіцо 16 грудня.

Подробиці

«Україна готова виконувати зобовʼязання, які ми взяли в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Тому якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого газу, окрім російського, ми звичайно будемо це обговорювати та готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки, як усього ЄС, так і кожної європейської нації», – зазначив Шмигаль.

Водночас, Україна не збирається продовжувати діючий контракт на транзит російського газу до європейських країн, який завершується 1 січня 2025 р.

За словами Шмигаля, пріоритетом України є «гарантована енергетична безпека для всієї нашої Європи і зокрема безперебійне забезпечення природним газом у зимовий період».

Він також зазначив, що Росія використовує свій енергетичний експорт для фінансування війни проти України та для продовження своєї дестабілізаційної активності проти інших країн Європи та ЄС.

Заклик європейських компаній

Ряд європейських компаній та груп з Австрії, Чехії, Угорщини, Італії та Словаччини закликали Європейську комісію схвалити поновлення транзиту природного газу через Україну з січня 2025 р. через занепокоєння щодо зростання витрат, повідомляє ICIS.

У листі, який направили президенту Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн 16 грудня, підписанти виразили свою «неухильну підтримку транзиту» після завершення діючого договору 1 січня 2025 р.

Серед підписантів листа – словацька компанія SPP, Оператор ГТС Словаччини Eustream, угорські MOL та MVM, неназвана компанія з Чехії, Федерація австрійської промисловості, Італійська Gas Intensive Societa Consortile, Конфедерація угорських роботодавців та промисловців та спілка роботодавців Словаччини.

Раніше Єврокомісія неодноразово заявляла, що не збирається брати участь у перемовинах щодо продовження транзиту природного газу, передусім російського, через Україну після завершення діючої угоди.

Тим часом Reuters повідомляє, що основний покупець газу в Словаччині компанія SPP заявила у вівторок, що SPP та інші компанії з Угорщини, Австрії та Італії підписали декларацію на підтримку продовження транзиту природного газу через Україну.

Транзит зараз

Обсяги транзиту російського газу через українську ГТС у грудні коливаються у діапазоні 40,6-42,4 млн куб м на добу, як свідчать розрахунки ExPro. До прикладу, 17 грудня транзит російського газу становить близько 42,4 млн куб м.

Обсяги транзиту російського газу через українську ГТС у листопаді склали майже 1,27 млрд куб м, на 1,7% більше, ніж у листопаді минулого року. Росія продовжує транспортувати природний газ через українську ГТС до двох країн: Словаччини – майже 1,1 млрд куб м та Молдови – 171 млн куб м.

За 11 місяців 2024 р. росія транспортувала через Україну 14,1 млрд куб м природного газу, на 6,2% більше, ніж минулого року. За оцінками ExPro, за підсумками року обсяги транзиту російського газу складуть близько 15,4-15,45 млрд куб м, на 5,7% більше, ніж минулого року.

Ціни на газ у Європі

Європейські ціни на природний газ в останні дні слабо реагують на новини щодо обговорень майбутнього транзиту природного газу через Україну. Протягом останнього тижня на європейських ринках спостерігається тенденція до зниження цін на природний газ, що пов’язано з відносно теплою погодою, високими постачаннями LNG до регіону та закриттями позицій великих хедж-фондів.

На початку вівторка 17 грудня ціни на природний газ у Європі коливалися у діапазоні €39,9-40,8/MWh, приблизно на 0,5% вище, ніж рівень закриття попереднього дня.

Джерело: expro

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа