Ціни на постачання електричної енергії для побутових і непобутових споживачів

Чим відрізняються механізми формування цін на електроенергію для населення та непобутових споживачів в умовах нового енергетичного ринку?

З 1 липня 2019 року Україна перейшла до європейської моделі енергетичного ринку. Відтепер всі учасники ринку мають більше можливостей та прозоре конкурентне середовище. Скасування державної монополії відкрило можливості для розвитку навіть невеликих компаній-постачальників. Однією з істотних змін стала можливість продавцям самим вирішувати, яка в них буде ціна на електроенергію.

Тарифи для населення

Ця частина ринку знаходиться на державному регулюванні. Такий крок надає можливість захистити громадян від коливань ринку, втримати тарифи на рівні середнього доходу. Але поступові запровадження змін також дають змогу споживачу обирати, у кого купувати електроенергію.

Поки що схема діє осередками, як пілотний проект, але планується, що поступово ця модель (за зразком європейських країн) буде запроваджена по всій території держави. Але при цьому незахищені верстви населення, а також ті, що потребують матеріальної допомоги від держави, зможуть отримати певні пільги чи субсидії.

Регулювання цін для непобутових споживачів

Дана категорія теж отримала більше плюсів від нововведень. Тепер стосунки всіх суб’єктів енергетичного ринку регулюються за принципами прозорості та здорової конкуренції. Регулювання здійснюється на підставі Правил роздрібного ринку електричної енергії та відповідним Законом України. Регулятором ринку виступає НКРЕКП.

Тепер тарифи на електроенергію для підприємств встановлюють самі постачальники. Вони формують їх у вигляді комерційної пропозиції та представляють у відкритому доступі на своїх офіційних сайтах. Кожен непобутовий споживач може вивчити всі наявні тарифні плани та обрати найбільш привабливий.

У разі, якщо все був укладений договір про постачання з іншою компанією, клієнт має повне право змінити постачальника. Але робити це треба з дотриманням процедурного порядку:

  • Повідомити постачальника про намір та дату зміни у встановлений термін;
  • Розрахуватися в повному обсязі за поточним договором;
  • Отримати підтвердження відсутності заборгованості.

Кількість змін необмежена.

Як утворюється ціна для підприємств?

Український ринок електроенергії тепер перейшов на добове балансування. Собівартість кожного мегавату формується в результаті торгів на РДН. Взагалі комерційний тариф на електроенергію складається з таких частин:

  • Собівартість, яка визначена торгами на момент формування комерційної пропозиції;
  • Податкова складова та інші видатки компанії. Це пов’язано витратами на організацію роботи на надання послуги постачання;
  • Прибуткова частина.

У разі необхідності шляхом переговорів сторони можуть укласти договір на індивідуальних умовах та з окремо розробленим тарифом.

Отже, новий ринок електроенергії України не тільки дав можливість глибше інтегруватися з економічною системою Європейського союзу. Підприємства-споживачі та постачальники отримали доступ до конкурентного, демонополізованого, прозорого ринку та систем цінотворення. Механізми НКРЕКП виступають запобіжником демпінгування, а закони ринку стримують невиправдане зростання тарифів.

Детальніше про ринок електроенергії дивіться тут.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа