Товарна позика для фермера: облік та оформлення

Товарна позика – один з фінансових інструментів фермера, що передбачає передачу речей з родовими ознаками — тобто однакові характеристики, які можна виміряти числом, вагою або мірою. Наприклад, продукти, добрива, будматеріали. 

Майно з індивідуальними ознаками (приміщення, авто, техніка, земля) не може бути об’єктом такої позики.

Про це розповіла менеджер з фінансового та бухгалтерського консалтингу Всеукраїнського конгресу фермерів (ВКФ) Ірина Зубрицька під час вебінару  «Фінанси фермера», який проводив Всеукраїнський конгрес фермерів у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією MERCY CORPS у межах Програми підтримки сільського господарства України.

Строк повернення товарної позики встановлюється за домовленістю сторін і зазначається в договорі. Він може передбачати повернення всієї суми одразу або частинами. Якщо строк не визначено, позика має бути повернена протягом 30 днів з дати письмової вимоги позикодавця. Щоб уникнути спорів, рекомендовано обов’язково прописувати термін повернення у договорі.

У ситуації, коли фермерське господарство не може повернути товар за договором позики (наприклад, 1 т річкового піску), сторони можуть змінити зобов’язання через новацію — укласти додаткову угоду, якою первісне зобов’язання замінюється новим: сплата грошових коштів замість повернення товару. Новація оформляється письмово з чітким зазначенням первинного і нового зобов’язання та наміром сторін. Одночасно укладається новий договір купівлі-продажу відповідно до ст. 604, 655 ЦК України.

Товарна позика не вважається фінансовою послугою, тому не несе таких фінансових ризиків, наприклад, як фінансова – отримання фінансової допомоги і контроль з боку банку. Тому що бувають різні ситуації: заблоковані рахунки через різні причини, якісь проблеми з банками, конфлікт інтересів.  Відповідно, товарна позика може бути дуже зручним інструментом.

Як обліковується та оподатковується товарна позика?

Детальніше про товарні послуги, дивіться у вебінарі на нашому Youtube-каналі ПроLand: https://bit.ly/

Програма допомоги фермерам реалізується Всеукраїнським конгресом фермерів у партнерстві з Mercy Corps. Виражені точки зору під час вебінарів не обов’язково відображають офіційні позиції Mercy Corps.

Детальніше про проєкт читайте тут https://bit.ly/3DOuTnC

З повагою,

Всеукраїнський Конгрес Фермерів

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа