США дотиснули Раффайзен відмовитися від купівлі частки, пов’язаної з російським магнатом

Автори: Александра Шварц-Гьорліх і Джон О’Доннелл

Відень, 8 травня (Reuters) – Австрійський Raiffeisen Bank International (RBI) (RBIV.VI) після сильного тиску з боку США відмовився від заявки на купівлю промислової частки вартістю 1,5 мільярда євро (1,6 мільярда доларів), пов’язаної з російським магнатом Олегом Дерипаскою.

Зрив угоди є новою невдачею для найбільшого західного банку в Росії, який зазнає критики за зв’язки з Москвою понад два роки після вторгнення Росії в Україну.

Оголошення RBI відбулося після тижневого тиску через його план придбати частку в будівельній групі Strabag, крок, спрямований на розблокування банківських коштів, заморожених у Росії, але проти якого виступають США.

«Під час останніх переговорів з відповідними органами RBI не зміг отримати необхідний комфорт для того, щоб продовжити запропоновану операцію», — заявив банк у середу.

Цей план піддався критиці з боку Мінфіну США, оскільки проти Дерипаски запроваджено санкції, що загострило напруженість між Вашингтоном і RBI, який вже перебуває під пильною увагою американського агентства із застосування санкцій OFAC, повідомили Reuters джерела.

RBI хотів купити частку в Strabag у компанії, яку будівельна група, що базується у Відні, визначила як контрольовану Дерипаскою, який заперечував будь-які поточні зв’язки зі Strabag і відкидав західні санкції проти нього як помилкові та засновані на неправдивій інформації.

Однак представники США підозрювали, що він отримає вигоду від продажу, повідомили Reuters джерела, а деякі австрійські чиновники також приватно застерегли від угоди, вважаючи, що це може бути визнано порушенням санкцій, повідомили Reuters люди, які безпосередньо знайомі з цим питанням.

Strabag є однією з найбільших європейських будівельних фірм, яка побудувала Олімпійський стадіон для зимових ігор у Сочі та розкішні апартаменти в Москві.

Через два роки після вторгнення Росії в Україну тривала російська присутність RBI підкреслює зв’язки між Москвою та Віднем – чи то через російські газопроводи, чи то через Відень, який служить центром надходження готівки з Росії та колишніх радянських держав.

Російський бізнес RBI обертає гроші, але заплямував імідж групи.

Група, яка контролюється мережею місцевих банків, які мають коріння в сільськогосподарському секторі країни та мають важливе значення для економіки, має великий вплив в Австрії. Але він піддався тиску Сполучених Штатів, які мають повноваження закрити банк від домінуючого у світі міжнародних фінансів долара.

Інвестори сподівалися на перспективу угоди Strabag, коли про неї було оголошено в грудні, але банк був змушений раптово відкласти продаж облігацій на суму 650 мільйонів євро, коли в звіті Reuters з’явилися заперечення США.

Більшість приросту акцій RBI після оголошення в грудні в основному зникли, оскільки угода розпалася. RBI, який діє як міжнародний платіжний міст для Росії, чинив опір тиску, щоб розірвати зв’язки з Москвою, хоча заявляє, що давно розглядав можливість це зробити.

Банк є критично важливим фінансовим порятунком для мільйонів російських клієнтів, які хочуть відправити євро або долари за кордон. Західні регулятори хочуть, щоб це змінилося. Європейський центральний банк вимагає від банку припинити свій бізнес у Росії.

Поки що ключові австрійські посадовці, роздратовані тим, що вони вважають залякуванням США над маленькою нейтральною країною, боролися з банком.

Нещодавно Австрія чинила тиск на Київ, щоб він виключив RBI з українського чорного списку, відкладаючи підтримку нових санкцій ЄС проти Росії, поки вона цього не зробить.

Однак багато хто не був готовий підтримати RBI щодо угоди Strabag. Одна людина, яка безпосередньо знайома з думкою австрійських чиновників, сказала, що це незручно, враховуючи міжнародну критику Австрії за надто дружнє ставлення до Росії.

Незважаючи на те, що італійська UniCredit також має бізнес у Росії і так само не бажає залишати її, RBI набагато більший і став перевіркою рішучості Заходу припинити зв’язки з Росією.

Російська влада чітко дала зрозуміти RBI, який має близько 2600 корпоративних клієнтів, 4 мільйони власників місцевих рахунків і 10 000 співробітників, що вона хоче, щоб банк залишився, оскільки він дає змогу здійснювати міжнародні платежі. RBI заявляв, що має намір виділити свій російський бізнес, але після двох років війни мало що змінилося.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа