Споживче кредитуваня в 2023 році: тенденції в Україні

Україна є країною з високим рівнем заборгованості населення, але на щастя, існують певні чинники, які сприяють розширенню доступу до фінансових послуг та можуть допомогти зменшити ризики заборгованості населення.

В Україні все більше та більше людей користуються електронними платіжними системами та інтернет-банкінгом. Це допомагає спрощувати процес отримання кредитів та інших фінансових послуг, а також зменшує витрати на транспортування та зберігання готівки, що може зменшити ризики невиконання зобов’язань по кредиту.

Крім того, все популярнішими стають альтернативні форми кредитування, такі як краудлендінг, мікрокредити, кредитні кооперативи та інші. Ці форми кредитування дозволяють отримати гроші за менші процентні ставки та з меншими вимогами до забезпечення, що робить їх доступними для ширшого кола населення.

Особливості та тенденції кредитного ринку за останні роки

Споживче кредитування зазнало ряд змін за кризові роки в Україні, починаючи з пандемії короновіруса. Аналізуючи ринок, експерти відмітили основні схильності сфери:

  1. Зростання конкуренції. У зв’язку зі зростанням кількості банків та інших фінансових установ, які пропонують кредити, відбувається збільшення конкуренції між ними, що може призводит до урізноманітнення варіантів та принципів кредитування.
  2. Розвиток цифрових технологій у кредитному секторі. Більшість банків та МФО в Україні пропонують споживачам можливість оформити кредит онлайн на карту, без візиту до банку. Це зручно та економить час.
  3. Зменшення кількості кредитних продуктів. Через фінансову нестабільність та повномасштабне вторгнення, банки були вимушені призупинити та трансфомувати свою діяльність. Ринок кредитування обмежувався мікропозиками впродовж 2022 року. Але згодом Верховна Рада прийняла ряд проєктів, закон про споживче кредитування та іпотеку. Нразі українцям доступна пільгова програма єОселя – кредит під 3%.
  4. Збільшення відсоткових ставок та термінів кредитування. Терміни виплат збільшилися, щоб українці мали змогу сплачувати кредити.
  5. Строгіші вимоги до споживачів. Банки все частіше застосовують більш суворіі вимоги до споживачів, що зменшити ризик невиплат. Інфляція зросла, а офіційний рівень безробіття в Україні досяг практично 26%. Тому МФО наразі призупинили програму лояльності “Кредит під 0,01%”.

За даними Національної асоціації мікрофінансових організацій України, кількість клієнтів, які звернулися за мікрокредитами в минулому році, зросла на 20% порівняно з попереднім роком.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа