Школа імені В.І. Вернадського у селі Шишаки Полтавської області сьогодні знову відчинила свої двері після завершення комплексних ремонтних робіт у межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення України від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) та за технічної підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН). Тепер місцеві діти матимуть змогу навчатися в сучасних та інклюзивних умовах, отримувати здорове харчування та користуватися транспортом до школи.
Наразі у школі навчається 466 учнів. Серед них 41 дитина ветеранів бойових дій, батьки ще 10 дітей є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, 13 дітей з інвалідністю. Крім того, школа прийняла 24 дитини-переселенця з регіонів, що найбільше постраждали від війни.
Ремонтні роботи включали проведення внутрішніх робіт, зокрема капітальний ремонт санвузла, енергоефективну заміну вікон та дверей і облаштування зони відпочинку. Шкільну інфраструктуру було вдосконалено завдяки оновленню газорегуляторного обладнання, заміною мереж водовідведення, опалення, вентиляції, водо- та електропостачання. Школа тепер оснащена комп’ютерною мережею з серверним обладнанням. Заклад також адаптували до дітей з особливими освітніми потребами через встановлення пандусів, ліфту та підіймача.
Реконструкція була профінансована кредитом від Європейського інвестиційного банку, банку Європейського Союзу, у розмірі 1 млн євро, а також внеском з місцевого бюджету в розмірі 100 000 євро.
Олександр Кубраков, Віцепрем’єр-міністр з питань відновлення України та Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури, зазначив: «Ця школа є ще одним досягненням прицільної співпраці України з європейськими партнерами. У межах ініціативи «We build Ukraine» та Надзвичайної кредитної програми для відновлення України від ЄС, ми рухаємося вперед попри щоденні загрози, створюючи нову Україну, не полишаючи жодного українця поза увагою».
Міністр фінансів України Сергій Марченко підкреслив важливість європейської фінансової підтримки під час війни. «Поки війна триває, діти повинні мати доступ до якісної освіти. Комплексний ремонт школи в Шишаках є важливим кроком для забезпечення достойних соціальних умов і задоволення потреб людей, які постраждали від війни. Ми вдячні ЄС та ЄІБ за їхню підтримку та з нетерпінням чекаємо на реалізацію нових проєктів, що змінюють життя».
Голова Шишацької ОТГ Олександр Тутка підтвердив цінність цього проєкту для місцевих дітей. «Хоча ми й боялися, що повномасштабне вторгнення перерве роботи, реконструкція була завершена вчасно. Для мене це ще один приклад української стійкості та жаги до кращого життя. Але, звісно, без підтримки Європейського Союзу це було б неможливо. Тож хочемо подякувати нашим партнерам за допомогу та відданість».
Віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за операції банку в Україні, сказала: «Жорстока агресія Росії торкнулася мільйонів дітей в Україні, кардинально змінивши їхнє життя. Важливо, щоб українські діти мали доступ до освіти в комфортному, безпечному та інклюзивному середовищі вже зараз, не чекаючи на закінчення війни. Тому, незважаючи на всі виклики, ЄІБ не призупинив свої локальні проєкти в країні, і ми продовжуємо робити позитивні зміни на місцях. Діти в селі Шишаки, як місцеві, так і внутрішньо переміщені, тепер можуть навчатися в комфортабельних класах із сучасним обладнанням і гратися в новій зоні відпочинку. Це не було б можливим без злагодженої командної роботи з нашими українськими партнерами та виняткової завзятості будівельників. Піклуючись сьогодні про українських дітей, ми забезпечуємо процвітаюче майбутнє України в європейській родині».
Катаріна Матернова, Посолка ЄС в Україні, сказала, що для ЄС дуже важливо розширювати можливості українських громад через тісну співпрацю та програми, які напряму покращують життя та добробут людей. «Жорстока агресивна війна Росії не приносить нічого, окрім руйнувань. Проте українці не втрачають надії. І вони ніколи не припиняли боротися. Вони відбудовують зруйноване, вони відновлюють своє життя, і ми тут, щоб допомогти їм. ЄС послідовно посилює свою політичну, гуманітарну та фінансову підтримку економіки, суспільства та відновлення України. Сьогодні, всі разом, ми зробили життя маленьких українців трохи кращим. І ми будемо продовжувати це робити».
Яко Сільє, Постійний представник ПРООН в Україні, зазначив, що такі ініціативи мають фундаментальне значення для повного та стійкого відновлення України. «Під час війни діти дуже вразливі, і наш етичний обов’язок полягає в тому, щоб забезпечити задоволення їхніх потреб, — сказав він. — Разом з Європейським Союзом, його банком, ЄІБ та нашими українськими партнерами ми залишаємося непохитними у нашій місії, щоб жодна українська дитина не залишилася поза увагою».
Додаткова інформація:
Реконструкцію школи імені В.І. Вернадського у селі Шишаки Полтавської області було проведено в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (UERP) – багатогалузевого рамкового кредиту Європейського інвестиційного банку у розмірі 200 млн євро. Програма надає місцевим органам влади можливість відновити соціальну інфраструктуру та покращити умови життя внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громад, що їх приймають. В межах програми було успішно відремонтовано 106 обʼєктів, зокрема 51 заклад освіти, 37 медичних установ, 9 соціальних будівель, 4 адміністративні будівлі, 4 культурні та один спортивний центр. Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України разом із Міністерством фінансів України впроваджують Програму. Але проєктами з реконструкції повністю керують органи місцевого самоврядування. ЄС фінансує технічну допомогу програми, включно з підтримкою ПРООН в Україні.
Ольга Сушицька, менеджерка з комунікацій ЄІБ в Україні,
Юлія Самусь, очільниця відділу комунікацій ПРООН в Україні,
Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні