Ринок праці України після півроку війни

Ринок праці відновлюється після повного падіння на початку війни. Через півроку воєнного конфлікту як економіка країни, так і ринок праці досі перебувають у стані кризи. Вакансії додаються, порівнюючи з березнем цього року кількість пропозицій роботи збільшилася у 20 разів. Проте про повноцінне відновлення ринку праці говорити ще зарано. На кадровому порталі grc.ua кількість вакансій досі у 3 рази менша, порівнюючи з довоєнним січнем та липнем минулого року. Компанії переважно відновлюють набір співробітників, проте в пріоритеті точкова заміна співробітників та найм на стратегічні напрямки.

З іншого боку, на ринку багато вільних спеціалістів. Від початку війни частина українських компаній припинила чи скоротила комерційну діяльність, відбулася внутрішня міграція українців та релокація підприємств. Компанії намагаються економити, що дуже часто відбивається на зниженні заробітних плат та бонусів. Українці активно шукають роботу чи підробіток, проте на всіх роботи не вистачає. В деяких професійних сферах досі критично низька кількість вакансій. Люди, стикаючись з проблемами працевлаштування, готові змінювати професію, знижувати свої зарплатні побажання, проявляють більшу активність при пошуку роботи. З іншого боку, компанії мають більший вибір кандидатів на свої вакансії, стають більш вимогливими до пошукачів. Наявні всі ознаки стану ринку праці роботодавця.

Зміни ринку праці в регіонах

Відновлення ринку праці відбувається різними темпами залежно від регіону. Взагалі війна спричинила зміни у регіональній структурі ринку праці. Причини зрозумілі – чим ближче лінія фронту, чим гостріша ситуація в регіоні, тим складніша ситуація з роботою та діяльністю компаній.

Київ повернув лідерство з квітня. Столиця завжди пропонувала більше роботи з більш високими зарплатами. Не зважаючи на те, що у Києві відбувається відчутне відновлення активності роботодавців у пошуку персоналу, столичні вакансії поки не досягли довоєнної частки у загальноукраїнській структурі ринку праці. Так, у січні у Києві було відкрито 43,3% вакансій від усіх актуальних в Україні, на початку лютого – 44,5% вакансій.

На початку війни лідерські позиції перехопив Львів. Станом на серпень Львів та область займають другу сходинку за кількістю вакансій. Дніпропетровська область утримується у трійці лідерів, де була і до війни. Наприкінці літа до п’ятірки регіонів з найбільшою кількістю вакансій не увійшла Одеська область. У період війни з переліку лідерів випала Харківська область, яка зазвичай займала третю сходинку за кількістю пропозицій роботи в Україні. Проте у цьому переліку останнім часом тримається Івано-Франківська область, яка не входила до десятки регіонів з найбільшою кількістю вакансій і до війни у загальноукраїнській структурі пропозицій роботи мала частку всього 1,1%. Схожа ситуація з Полтавською областю, у якій у січні 2022 року було відкрито 1,6% вакансій від усіх в Україні.

півроку війни

Зараз неможливо підрахувати статистику ринку праці у тимчасово окупованих областях. Ми чекаємо їх звільнення та повернення до всеукраїнських звітів. Поки можна сказати, що найменше вакансій відкрито у Запорізькій, Миколаївській, Кіровоградській, Чернігівській, Рівненській та Харківській областях. Щодо Харкова та області, то з кожним місяцем війни спостерігається надалі більше падіння ринку праці у цьому регіоні. До війни Харків та область були третіми за кількістю вакансій. Частка пропозицій роботи цього регіону у загальноукраїнській структурі вакансій до війни складала 6,7%. Зараз лише 1,6%. У Харкові та області у серпні також найнижчий рівень середньої зарплати, яку пропонують у відкритих вакансіях. За останній місяць падіння розміру середньої заробітної плати на Харківщині складає 41,1%.

Стосовно інших регіонів з переліку областей з найменшою кількістю вакансій, то частки вакансій Рівненької, Чернігівської, Кіровоградської, Миколаївської областей, порівнюючи з довоєнним періодом майже не змінилися.

Запорізька область, в якій у серпні найменше нових пропозицій роботи, до війни пропонувала 3,3% вакансій від загальноукраїнської структури.

півроку війни2

Тенденції затребуваності спеціалістів

Чверть від усіх відкритих у серпні вакансій – це пропозиції роботи для спеціалістів сфери ритейл та менеджерів з продажу. Ця сфера відновлюється дуже динамічно. Зрозуміло, що у натуральному кількісному значенні вакансій у цій категорії досі менше, проте частка у відсотках вже перевищує довоєнні показники.

Втрачають свої позиції ІТ-спеціалісти. Нові вакансії додаються, проте динаміка несуттєва.

Тенденція останніх двох місяців – з’явилося більше пропозицій роботи для спеціалістів без досвіду та студентів. Отже, наявне бажання компаній економити та на деякі позиції набирати недорогих фахівців без досвіду з подальшим навчанням їх на практиці.

Теж відносно нова тенденція – затребуваність бухгалтерів та спеціалістів з управлінського обліку. До війни ця професійна сфера не входила до десятки з найбільшою кількістю вакансій.

Традиційно затребуваними є працівники сфери транспорт та логістика, спеціалісти робітничих професій, маркетологи, піарники та рекламісти, будівельники та працівники сільського господарства.

Варто зазначити, що перелік найбільш затребуваних професій дещо відрізняється, залежно від регіону. Наприклад, у Львові та області робітничий персонал на другому місці за затребуваністю після спеціалістів сфери ритейл та менеджерів з продажу, а ІТ-спеціалісти посідають лише шосту сходинку рейтингу затребуваних фахівців.

Трохи «просіли» на загальному фоні вакансії для медиків та фармацевтів. Якщо протягом кількох років ці спеціалісти традиційно входили до десятки найбільш затребуваних, то у липні-серпні вони з’являються у рейтингу лише у деяких регіонах.

півроку війни3

Відновлення активності ринку праці у різних професійних сферах різне. Є сфери, які постраждали від війни найбільше та досі мають найнижчу кількість нових вакансій. Цей перелік незмінний від початку війни. Частки цих вакансій збільшуються, проте зовсім незначними темпами. Наприклад, юристи та страхувальники, освітяни та представники автомобільного бізнесу у травні мали лише 0,1% вакансій від усіх пропозицій роботи. Зараз трохи більше – від 0,3 до 0,6%. Проте досі варіантів роботи для них дуже мало. Критично низькою кількість вакансій залишається також для держслужбовців.

півроку війни4

Тенденції конкуренції на робочі місця

Внаслідок війни українці або втратили роботу, або отримують неповну заробітну плату. Відтак, пошукацька активність зростає щотижня. На кадровому порталі grc.ua щотижня додається до 6% нових пошукачів, які реєструються та створюють свої резюме. Зростає активність, кількість відгуків на вакансії. Пошукачі розуміють, що для того, аби під час кризи отримати роботу, потрібно до процесу пошуку роботи та працевлаштування підходити більш свідомо та не чекати, коли роботодавець зверне на них увагу, а займати проактивну позицію.

Зниження кількості вакансій під час війни потягло за собою підвищення конкуренції. Якщо до війни конкуренція на відкриту вакансію не перевищувала 5,5 осіб, то тепер у деяких регіонах цей показник сягає 29 осіб.

Цікавим є факт, що при тому, що Київ завжди приваблював пошукачів високими зарплатами та більш приємними умовами праці, зараз у столиці не найвища конкуренція. Проте вона зросла за останні місяці. Якщо у травні на одне робоче місце в середньому претендувало до 6 кандидатів, то у серпні конкуренція становить вже 13 осіб.

Найнижчий рівень конкуренції у Західних областях України – не більше 5 осіб, проте і тут відбулося незначне погіршення ситуації. Наприкінці весни – на початку літа у цьому регіоні претендувало в середньому не більше 2-3 осіб на відкриту вакансію.

Серед регіонів, в яких через півроку війни пошукачі стикаються з найвищою конкуренцією, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Харківська та Запорізька області.

півроку війни5

Зарплати у регіонах України

У серпні у більшій частині регіонів зарплати утрималися від падіння. Найбільше падіння ринку праці та зниження середньої заробітної плати за місяць відбулося у Харкові та області. Тут у серпні пропонують найнижчі в Україні зарплати, які, порівнюючи з попереднім місяцем, знизилися на -41% (з 18 000 грн у липні до 10 600 грн у серпні).

Столиця наприкінці літа утримує лідерство за середньою заробітною платою. Київські роботодавці в середньому пропонують у відкритих вакансіях 28 700 грн щомісячної компенсації. Місяцем раніше столична медіанна зарплата складала 29 500 грн, тобто у серпні відбулося її зниження на 2,7%.

 

Варто зазначити, що столична середня зарплата зараз не набагато вища від зарплат у інших містах лідерах за рівнем середніх окладів. Так, у Одеській області у серпні компанії пропонують в середньому 25 800 грн щомісячної компенсації. У Дніпропетровській області середня зарплата становить 23 100 грн. Вакансії Львову та області у серпні займають другу сходинку рейтингу регіонів з найбільшою кількістю пропозицій роботи. Проте середня заробітна плата, яку пропонують роботодавці Львівщини, займає лише четверту позицію за розміром та складає 22 000 грн. До п’ятірки регіонів з найвищою середньою зарплатою у серпні також потрапила Закарпатська область, хоча різниця з іншими регіонами лідерами відчутна. В Ужгороді та області роботодавці в середньому пропонують лише 16 200 грн щомісячної компенсації.

 

Варто зазначити, що є регіони з позитивною динамікою середньої зарплати, які пропонують у відкритих вакансіях. Зокрема, на 43,5% збільшилася середня зарплата у Дніпропетровській області. Якщо у липні тут пропонували в середньому 16 100 грн щомісячної компенсації, то у серпні середня зарплата у відкритих вакансіях становить 23 100 грн.

 

Протягом трьох місяців триває підвищення середньої заробітної плати, яку пропонують роботодавці у відкритих вакансіях у Одеській області. За останній місяць відбулося збільшення на 14,7% – з 22 500 грн у липні до 25 800 грн у серпні.

 

В Чернівецькій області, в якій з квітня зарплати утримувалися від падіння та навіть збільшувалися, у серпні пропонують низькі оклади – в середньому 12 500 грн, що на 26,9% менше, порівнюючи з попереднім місяцем. Схожа картина у Тернопільській області. У серпні роботодавці Тернопільщини в середньому пропонують 11 100 грн, що на 22,4% менше, ніж у липні.

 

Негативну динаміку зарплати показала ще одна область Західного регіону України. В Івано-Франківській області за місяць відбулося зниження середньої заробітної плати у відкритих вакансіях на 15,5%. Зараз роботодавці пропонують тут у середньому 12 800 грн щомісячної компенсації.

 

В інших регіонах, що показали негативну динаміку середніх заробітних плат, відбулося не таке відчутне зниження:

 

  • Запорізька область – 15 800 грн (-7,6%)
  • Сумська область – 11 700 грн (-6,4%)
  • Київ – 28 700 грн (-2,7%)
  • Закарпатська область – 16 200 грн (-2,4%)
  • Вінницька область – 13 300 грн (-2,2%).

півроку війни6
Зарплати у професійних сферах.

Трійка лідерів з найвищими середніми окладами протягом кількох воєнних місяців незмінна – сфера ІТ, вищий менеджмент та консалтинг. У серпні у відкритих вакансіях пропонують також непогані зарплати у сфері бухгалтерського та управлінського обліку та у сфері маркетинг, реклама і піар.

Найнижчі зарплати протягом війни у спеціалістів без досвіду роботи, охоронців, у представників робітничих професій, працівників сфери HoReCa та у домашнього персоналу.

Варто зазначити, що відчутне падіння заробітних плат загалом по Україні у всіх професійних сферах почалося у квітні. Зараз ситуація більш-менш стабілізувалася.

півроку війни7

Дані були отримані в результаті аналізу бази вакансій і резюме кадрового порталу grc.ua у серпні 2022 року.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа