Представники малого та середнього бізнесу в Україні мають оптимістичні погляди щодо відновлення – нове дослідження UNDP

Київ, 20 лютого 2024 року – Програма розвитку ООН (UNDP) презентувала результати нового дослідження щодо впливу війни на мікро-, малі та середні підприємства або ММСП в Україні, що дає ґрунтовне уявлення про стійкість, виклики та перспективи розвитку цього важливого сектору.

Дослідження, яке розробили спільно з аналітичною платформою Центр економічного відновлення та Міністерством економіки України, підкреслює значну роль ММСП в українській економіці – вони складають 99,98% усіх суб’єктів господарювання та забезпечують 74% усіх робочих місць.

Ключові результати дослідження вказують, що понад 82% бізнесів, які призупинили свою роботу у 2022 році внаслідок повномасштабного російського вторгнення, частково відновили свою діяльність до кінця 2023 року.

Також відомо, що представники бізнесу мають стриманий оптимізм щодо 2024 року, називаючи непередбачувану ситуацію, низький попит і дефіцит робочої сили головними викликами. Однак вони не планують подальшого скорочення персоналу, що вказує на потенціал економічного відновлення.

Компанії також зазначають, що планують поступово відновлювати значні невикористані потужності та готові за потреби збільшити оборот приблизно на 50% у 2024 році. 2023 року підприємства поетапно повернули довоєнний рівень потужностей – у середньому зараз вони використовують 53,4%. Згідно з прогнозом, у 2024 році цей відсоток має зрости до 56%.

Попри повномасштабну війну, підприємства адаптувалися та зберегли певну фінансову спроможність, йдеться в дослідженні UNDP. Утім представники бізнесу не наважуються шукати додаткове фінансування через непередбачуване середовище. Майже 80% компаній не розглядають можливість залучення іноземних інвестицій, а натомість здебільшого покладаються на внутрішні позики.

Середня сума додаткових фінансових ресурсів, необхідних для розвитку середніх підприємств упродовж трьох років, становить 950 000 доларів США на компанію. У той час мікро- та малим компаніям потрібні менші інвестиції на рівні від 30 000 до 300 000 доларів США.

Підприємства на Сході та Півдні України зазнали в 1,5 раза більших збитків, ніж на Заході, але зберігають позитивний прогноз щодо відновлення на 2024 рік. Кожен другий підприємець заявив, що його бізнес не виживе без допомоги держави. Вони стверджують, що позики, програми працевлаштування, зниження податків і гранти були вирішальними для виживання, причому чверть підприємств користуються такими перевагами та виявляють інтерес до подальшої підтримки.

Постійний представник UNDP в Україні Яко Сільє наголосив на важливості результатів дослідження для спрямування майбутніх заходів щодо підтримки та відновлення. «Це дослідження не лише підкреслює стійкість і адаптивність українського бізнесу перед безпрецедентними викликами, але й висвітлює критичні сфери, які потребують допомоги», – розповів Сільє.

«Вкрай важливо, щоб ми згуртували міжнародну та національну підтримку для посилення стійкості та розвитку ММСП, які є основою економіки України».

Ключові рекомендації стосуються покращення доступу до фінансування, запровадження нових інструментів фінансування, збільшення людського капіталу та гнучкості ринку праці, а також розробку стратегій для створення робочих місць і зростання заробітної плати. Крім того, дослідження закликає до цілеспрямованих ініціатив для підтримки постраждалого від війни населення та підвищення конкурентоспроможності ММСП шляхом інвестицій у технології та розвитку експортних можливостей.

Очікується, що результати та рекомендації цього дослідження зіграють вирішальну роль у формуванні політики та механізмів підтримки українських ММСП, що посприяє їхньому відновленню та зростанню в післявоєнний період.

Завантажити повний звіт можна за посиланням: https://www.undp.org/ukraine/publications/assessment-wars-impact-micro-small-and-medium-enterprises-ukraine

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, UNDP в Україні

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа