Правила ефективного нетворкінгу

networking

Дуже мудра знайома всім приказка про сто рублів та сто друзів – це вислів саме про нетворкінг. Це про те, що можна вирішувати складні життєві, професійні проблеми і задачі за допомогою соціальних зав’язків – знайомих, друзів.

Мета нетворкінгу

Про нетворкінг, його ефективність в житті та правила його застосування написано багато трудів та статей. Головною метою ефективного нетворкінгу є розширення мереж своїх знайомств та зв’язків.

Користь від нетворкінгу

Люди, що нас оточують, можуть надихати на нові ідеї, на розвиток своєї справи та особистості, можуть своїми словами або діями пробудити мотивацію, навіть не усвідомлюючи цього.

Часто в житті трапляються спонтанні зустрічі з цікавими людьми, які надихають, допомагають або подають цікаву ідею. Важливо навчитись робити такі зустрічі, такі зв’язки усвідомлено. Якщо оточити себе підходящими людьми, хорошими радниками, професіоналами своєї справи, успішними та цікавими особистостями, то це часто призводить і до особистого успіху та професійного росту.

Теорія шести рукостискань

Американські психологи С.Мілгрем та Д.Треверс проводили дослідження, бажаючи з’ясувати, наскільки люди на планеті далекі за знайомством один від одного. В експерименті брали участь по 300 людей та два американських міста. Жителям одного з цих міст було роздано 300 конвертів та названо ім’я адресата. Завданням було передати цей конверт через людей, але тільки через родича або знайомого. У ході експерименту з’ясувалося, що у середньому кожен конверт пройшов через п’ять людей. Ця теорія була названа «теорією шести рукостискань».

Пізніше цей експеримент повторили вже в більших масштабах, залучивши вже електронну пошту і більшу кількість учасників. На цей раз завдання було складніше, але результати підтвердили попереднє дослідження.

Виходить, якщо спиратись на цю теорію, ми всі знайомі тим чи інакшим способом між собою, адже всі люди на землі знайомі між собою приблизно через п’ять людей. До цієї теорії існує відомий жарт, що всі ми заочно знайомі з англійською королевою.

Але що дає цей експеримент? Він доводить, що якщо правильно розвивати мережу своїх знайомств і знати правила ефективного нетворкінгу, то можна добитись майже будь-якої своєї мети за допомогою соціальних зв’язків.

Користь від нетворкінгу вже зрозуміла і безумовна, але треба розуміти, що він може бути як позитивним, так і негативним. Якщо людина відкрита, готова ділитись своїми знаннями, хоче бути корисною іншим і віддавати – це позитивний нетворкінг.

Також нетворкінг може бути негативним – людина не готова ділитись з іншими, а прагне тільки користуватись знайомством задля своєї вигоди.

В ідеалі, щоб нетворкінг був ефективним, треба тримати баланс між цими видами. У такому випадку людина не тільки буде віддавати, ділитись своїми знаннями, допомагати, але й інші теж будуть готові ділитись і допомагати безкорисно.

Правила ефективного нетворкінгу

Щоб побудувати свої зв’язки ефективно, варто знати основні правила.

До правил якісного ефективного нетворкінгу можна віднести:

  • Намагатись відвідувати всі конференції та заходи, які відносяться до напрямку вашої діяльності. На таких заходах можна зустріти своїх потенційних партнерів або клієнтів. Важливо цілеспрямовано підходити до потрібних людей, спілкуватися та обмінюватись контактами.
  • Ефективним буде знайомство з людьми, професіоналами, чия діяльність та досягнення захоплюють людину, з котрих їй хотілось би брати приклад, досягати таких же успіхів.
  • Бути відкритим та позитивним. Щоб оточити себе цікавими та корисними зв’язками, треба навчитись бути непоганим оратором та розвинути в собі навички емпатії. Дуже важливо також навчитись не тільки гарно говорити, а ще й слухати, поважати чужу точку зору, навіть якщо вона не збігається, а можливо і зовсім протилежна вашій.
  • Обов’язково треба підтримувати контакти з тими, з ким в планах подальше співробітництво, організація спільних проєктів та можливе звернення за допомогою. Наприклад, можна періодично обмінюватись тематичними статтями, або відеороликами, вітати один одного зі святом, запрошувати на тематичні заходи та конференції.
  • Одним із правил нетворкінгу є перенесення уваги з себе на співрозмовника. Люди мають здатність забувати імена, слова, історії, але завжди пам’ятатимуть свої відчуття від тієї чи іншої ситуації, від бесіди з кимось. Тому варто давати співрозмовнику висловитись, питати його особисту думку про предмет розмови або ситуацію, і тоді людина відчує себе почутою та важливою.
  • Самореклама та особистий бренд. Важливо заявляти про себе як спеціаліста – бути активним у соціальних мережах, залишати коментарі, давати корисні поради та лайфхаки у професійних групах відповідного напрямку діяльності. Такі дії можуть призвести до нових корисних знайомств, але інтернет-знайомства відрізняються від знайомства у житті. У випадку соцмереж треба ретельніше відбирати контакти, бо тут кількість не означає якість.
  • До цього правила можна додати ще підтримання особистого іміджу. Чим більше людей з’являється у людини в оточенні, тим більше різних думок та вражень вона буде викликати в інших. Тут важливо грамотно та виважено вибудовувати свій позитивний імідж. Чим більше людей лишають про когось позитивні відгуки, тим більше ймовірність нових корисних контактів.
  • Важливо запам’ятати правило рівня близькості людей з власної мережі контактів. Якщо людина з контактів малознайома, то не варто відразу звертатись до неї за допомогою та активно використовувати її послуги для своєї користі. У такому випадку є велика ймовірність втратити зв’язок та контакт, бо ситуація буде сприйнята негативно.

Якщо знати ці основні елементарні правила нетворкінгу, то можна зміцнити та розширити свою мережу соціальних зв’язків і досягати успіху та поставлених цілей.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа