Програма Розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та уряд Японії поділилися черговими результатами своєї співпраці, передавши 572 генератори до Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької областей в Україні. Генератори потужністю від 3 до 20 кВА підвищать спроможність місцевих аварійно-рятувальних служб, а також забезпечать стабільну роботу комунальних підприємств та органів місцевого самоврядування.
Підтримка безперервної роботи життєво необхідних служб в Україні є надзвичайно важливою, оскільки енергосистема країни залишається вразливою та працює в аварійному режимі. Нещодавнє руйнування дамби Каховської ГЕС вплинуло на понад 200 розподільних електропідстанцій, збільшивши навантаження на системи енерго- та водопостачання по всій країні. Наслідки цього руйнування, у поєднанні з постійним дефіцитом електроенергії та ракетними ударами по інфраструктурі, перешкоджають відновленню та піддають ризику місцеві громади. Крім того, руйнування Каховської дамби погіршило і без того критичну ситуацію із забрудненням мінами в країні. ПРООН розпочала роботу з інформування 20 тис. людей щодо небезпеки та ризиків, пов’язаних з мінами, які були знесені водою.
Яко Сільє, Постійний представник ПРООН в Україні, сказав, що руйнування дамби також підняло тисячі мін, які тепер пливуть за течією та наражають на ризик цілі громади, що вимагає від аварійних служб бути у стані підвищеної готовності та працювати ефективно. «На тлі серйозної гуманітарної кризи та підвищеної загрози від мінного забруднення, зобов’язання ПРООН перед народом України ще ніколи не було таким серйозним», – сказав він. «Для нас це більше, ніж місія – це наше зобов’язання надавати пріоритет безпеці та добробуту українського народу понад усе».
Мацуда Кунінорі, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні, вкотре наголосив на непохитній підтримці Японією України, зокрема, жителів Херсонщини, які постраждали від руйнування Каховської дамби. «Сьогодні, передаючи 430 генераторів, ми сподіваємося, що вони допоможуть проводити ризикові операції, які вкрай потрібні людям і громадам Херсонщини», – сказав він. «Для того щоб переконатися, що люди не постраждали від мін на воді і нерозірваних боєприпасів, ми також попросили ПРООН розповсюдити листівки про мінну небезпеку», – додав він.
Анна Юрченко, Заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України з питань європейської інтеграції, подякувала ПРООН та Японії за критично необхідну та швидку допомогу. «Передані партнерами генератори ми відразу передамо на місця, аби громади змогли оперативно відновити надання базових послуг своїм мешканцям. Чим швидше ми це зробимо, тим швидше будуть забезпечені умови для повернення українців у свої домівки. Ми продовжуємо працювати з ПРООН над забезпеченням регіонів генераторами. Розуміємо, що вже незабаром нас очікують осінньо-зимові холоди та, ймовірно, енергетичний ракетний терор Росії, тому потреба в генераторах буде тільки зростати» – зазначила вона.
Станіслав Петров, Заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, сказав, що генератори будуть доправлені у слушний момент, оскільки місцеві громади намагаються впоратися із викликами через руйнування Каховської дамби, яких стає все більше. «Поки ми боремося з наслідками руйнування дамби Каховської ГЕС, поява цих генераторів є серйозною підтримкою для громад, які опинилися у кризових умовах, — сказав він, – вони є символами спільної сили та колективної рішучості».
Юрій Малашко, Голова Запорізької обласної військової адміністрації, сказав, що генератори є неоціненною допомогою для прифронтових територій, на яких продовжуються обстріли. «Ці генератори допоможуть відновити роботу всіх сфер життєзабезпечення», — сказав він. «Тому хочу подякувати нашим міжнародним партнерам – друзям Запорізької області – за розуміння ситуації та підтримку. Це вагомий внесок у боротьбу за мирне майбутнє українського Запорізького краю».
Для довідки: Поставка 572 генераторів є складовою серії подібних ініціатив підтримки. У квітні Японія та ПРООН надали 77 потужних генераторів для підтримки об’єктів критичної інфраструктури по всій країні. Минулого тижня 142 генератори потужністю від 3 до 20 кВА були надані громадам Дніпропетровської та Запорізької областей.