Пасажирські авіаперевезення: (не) переспективи російського аерофлоту

aeroflot2

Російські літаки ламаються швидше, аніж їх можна ремонтувати: лише за останній місяць у «Аерофлоту» вийшли з ладу 8 літаків. А ті, що спроможні ще літати, або затримуються на десятки годин у аеропортах, як це сталося з рейсом із Новосибірська до Бангкока, або вже в повітрі отримують різні помилки, про відмову шасі чи закрилків, гідравлічних систем чи двигунів.

Після початку згубного для Росії повномасштабного вторгнення в Україну, «аналоговнєтний» пасажирський аерофлот РФ знаходиться на межі катастрофи.

Одразу після початку російської інтервенції, у лютому та березні 2022 року російським авіаперевізникам: «Аерофлоту», «Azur Air», «Utair» та іншим авіакомпаніям було заборонено літати у повітряному просторі багатьох країн. Російські авіакомпанії були додані до списку авіаперевізників, заборонених в Європейському Союзі з міркувань безпеки, оскільки літаки були перереєстровані в Росії і більше не мали іноземних сертифікатів льотної придатності. Низка санкцій та заборон, особливо заборона Міністерства торгівлі США, обслуговувати літаки та продавати запчастини до «Boeing» та «Airbus», що експлуатуються російськими авіакомпаніями, призвела до зниження якісних і кількісних показників пасажирських авіаперевезень:

  1. У вересні 2022 року Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) позначила Росію червоним кольором, разом з Ліберією та Бутаном, що свідчить про вкрай високий ризик для безпеки польотів.

  2. Кількість російських авіаперевезень до 2022 року на міжнародних напрямках сягали 30% і 70% на внутрішніх, у 2022 році динаміка змінилася: лише 10% авіаперевезень простягались за кордони РФ, значно знизилась і кількість перевезених пасажирів.

І це лише початковий етап краху російського аерофлоту. Впродовж 2022 року кількість робочих літаків за різними джерелами становить від 991 до 900 одиниць, на 2023 рік кількість експлуатованих літаків становила вже 800 літаків. Близько 70% цих літаків – західні: 249 літаків фірми «Airbus» та 277 літаків «Boeing». Вони виконують 95% усіх пасажирських перевезень на території РФ. Лише близько 130 літаків, під назвою «Superjet», з усього російського аерофлоту є вітчизняними, виготовленими державною компанією РФ «Объединенная авиастроительная корпорация». Інші літаки російського виробництва – «Туполєв», «Яковлєв» та «Ільюшин», рідко використовуються для комерційних польотів

Відсутність якісного технічного обслуговування та оригінальних запчастин, разом з інтенсивною внутрішньодержавною експлуатацією літаків лиш за рік привела підсанкційну Росію до корита жебрацтва та вітчизняного «колхозу»: «Аерофлот» почав закуповувати деталі в ОАЕ та Китаї, а Мінтранс дозволив ремонтувати іноземні літаки будь-якими способами, навіть з використанням неоригінальних деталей. Через брак запчастин щонайменше 50 літаків найбільшого перевізника «Аерофлот» не можуть продовжувати виконувати польоти. Зросли випадки авіаційного донорства, що лише тимчасово допомагає все меншому числу літаків триматись «у повітрі».

Найбільш проблемними місцями російської авіації залишаються двигуни та шасі, а також гідросистеми, закрилки та програмне забезпечення.

Лише за січень минулого року було зафіксовано 185 авіапригод, більшість яких сталось із ближньомагістральним літаком російського виробництва «Superjet». За перших 9 місяців 2023 року у РФ задокументували 150 випадків технічних несправностей літаків і чим далі, тим більше погіршуватиметься ситуація з пасажирськими перевезеннями: вже навіть західні літаки не витримають російської експлуатації.

Однак російська влада, продовжуючи створювати картинку для власного суспільства, малює нові програми про розвиток авіаційної галузі до 2030 року.

Нехай не забудуть додати оперативні відпрацювання операції «ковер» та побудову аеропортів у Сибіру.

На сьогодні політ від Москви до стратегічно важливих міст Далекого Сходу: Владивостока, Магадану, Хабаровська триває від 8 до 11:30 годин. Альтернативними шляхами сполучення постають залізничний транспорт та автотранспорт: завдяки ним дістатися до міст Далекого Сходу, окрім Магадану, який не має залізничного сполучення, пасажири зможуть лише за сім діб безперервної їзди. А враховуючи надмірну експлуатацію залізниць задля військових потреб, російський Далекий Схід: Хабаровський, Камчатський краї, Якутія, Магаданська й Сахалінська області можуть опинитися в ізоляції з перенавантаженими й ускладненими шляхами сполучення з метрополією – Москвою.

Святослав Сиротюк

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа