«Постраждалі від війни цього часто не визнають»: результати соцопитування
Лише 6% респондентів вірять в можливість репарацій від Росії. 6 червня відбулася презентація дослідження «Права людини в процесі подолання наслідків війни: результати опитування 2024».
Харківський інститут соціальних досліджень опитав громадян України, які потреби виникли у них зв’язку з війною, що є важливим зараз та на яку допомогу вони розраховують. Зокрема — зачепили питання дискримінації переселенців, ставлення до тимчасово окупованих територій і їхньої паспортизації та перспективи отримання репарацій від Росії.
Опитування провели фахівці ХІСД в рамках програми «Права людини в дії», що впроваджується УГСПЛ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
— Ми запитали, чи відчувають наші респонденти себе постраждалими. Багато людей, які були вимушені переїхати або втратили щось під час війни, не визнають цього. Вони бачать ті величезні страждання, які спричиняються щодня обстрілами, пораненнями, руйнуваннями, —
розповів Андрій Черноусов, заступник голови правління ХІСД, презентуючи підсумки.
78% опитаних ідентифікують себе, як постраждалих від війни. Вимушене переміщення, втрата близьких та психічні травми — лише частина шкоди, яку зазнали українці з початку війни у 2014 році. Найбільше війна вплинула на психічний стан населення. Про це зазначили 39% опитаних. Як наслідок — загострилися також хвороби серця та збільшився відсоток загострень хронічних хвороб.
Внутрішнє переміщення
Понад чверть українців покинули свої домівки через війну, натомість 73% опитаних досвіду переміщення не мали. Серед внутрішньо переміщених осіб майже 80% людей цікавляться життям приймаючої громади, причому 41% з них беруть активну участь у її житті.
— Дослідження показує, що люди готові долучатися та цікавляться життям приймаючої громади. Це важливо для того, щоб ми не створювали дискримінаційне ставлення до ВПО. Я щасливий від того, що відсоток тих, хто стикався з дискримінацією, невеликий, — коментує результати опитувань щодо ставлення до ВПО Андрій Черноусов.
Ті 22% ВПО, які стикалися з дискримінацією через переміщення, зазначили, що це могло відбуватися при отриманні соціальної допомоги та соціальних послуг, оренді чи купівлі житла, у побутових відносинах з родичами, сусідами, при пошуку роботи та під час медичного обслуговування.
Тимчасово окуповані території
Більшість опитаних (57%) зазначили, що ставляться до жителів окупованих територій добре, зі співчуттям. 15% вказали, що їх ставлення радше добре, ніж погане. Лише 6% респондентів відзначили категорично негативне ставлення, ще 7% виразили відносно негативне ставлення.
— Цей показник нам критично важливий. Відсоток підтримки з часом зменшується, хоч проценти поки ще невеликі. Це означає, що можливостей до реінтеграції, до запровадження об’єднувальних програм, залишається все менше, — зазначає Андрій Черноусов.
Думка щодо репарацій
Більшість респондентів (61 %) висловили зневіру щодо можливості отримання репарацій з боку Росії. Ще 26 % вважають, що така можливість існує, проте лише в довгостроковій перспективі. Лише 6% висловили позитивний настрій і вважають, що репарації будуть здійснені у найближчі роки.
Збір даних відбувся з 21 лютого по 10 березня 2024 року методом особистих інтерв’ю в техніці віч-на-віч (F2F) за допомогою планшетів і комп’ютерної платформи «Lemur» (TAPI) за місцем проживання респондентів.
Вибірка: доросле населення України, 2116 респондентів. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Статистична помилка з імовірністю 0.95 для даних одномірних розподілів не перевищує 2.1%.