Інсайт: як ставка Райффайзен на Росію довела його до краю провалля

Відень, 4 липня (Reuters) – Понад чотири місяці представники США все частіше застерігали австрійський Raiffeisen Bank International (RBIV.VI) скасувати угоду, яка, на їхню думку, була пов’язана з одним із найпотужніших російських олігархів. У травні терпець Вашинґтона урвався.

У письмовому ультиматумі, який надійшов 8 травня до банку, його наглядового органу Європейського центрального банку та уряду Австрії, Вашинґтон погрожував обмежити доступ Raiffeisen до долара, за словами однієї особи, яка бачила листа, це був потенційний смертний вирок для найбільшого Західного кредитора в Росії.

За кілька годин Raiffeisen скасував угоду, про яку було вперше оголошено в грудні, але шкоди було завдано: підштовхнувши Вашинґтон до краю провалля, було посіяно насіння недовіри, сказав один із знайомих з фінансовим мисленням США.

Зараз, майже через два місяці, тиск на банк, щоб послабити його зв’язки з Росією, зростає як з боку Вашинґтона, так і з боку ЄЦБ, повідомили троє людей, які знають цей процес.

Raiffeisen і Австрія знаходяться на передовій глобального поштовху Сполучених Штатів щодо ізоляції Росії шляхом посилення санкцій проти банківської діяльності та перекриття доступу до західних товарів через два роки після того, як вона вторглася в Україну.

Агентство Reuters поспілкувалося з більш ніж десятком людей, включаючи високопоставлених чиновників, які брали участь у дискусіях із Сполученими Штатами, Австрією та європейськими регуляторами, а також з джерелами, які безпосередньо знайомі зі стратегією банку.

Інтерв’ю показують, що на банк чиниться безпосередній міжнародний тиск, щоб він відступив від Росії – незважаючи на те, що він розірвала угоду про купівлю частки в австрійській будівельній фірмі Strabag (STRV.VI), яка, за словами Мінфіну США в травні, належала російському бізнесмену Олегу Дерипасці, який потрапив під санкції.

Дерипаска сказав Reuters, що реакція США на угоду була «безглуздою», а представник бізнесмена повторив, що «на даний момент Дерипаска мав нульове відношення до Strabag».

Інтерв’ю також показують, що Райффайзен не прислухався до попереджень європейських регуляторів більше року, тому, поки що він грає з Вашинґтоном у ризиковану гру щодо його бізнесу в Росії.

Погроза Вашинґтона покарати Raiffeisen не була відкликана, і він продовжує уважно стежити за банком, його відносинами з Росією та будь-якими потенційними порушеннями санкцій, повідомили двоє людей, які знайомі з процесом.

Якби Raiffeisen був готовий укласти угоду, яку Вашинґтон пов’язує з Дерипаскою, якого Сполучені Штати звинувачують у участі в підтримуваній Кремлем кампанії втручання в президентські вибори 2016 року, він міг би піти на інші ризики, сказала особа, знайома з фінансовим мисленням США.

Представник Raiffeisen заявив, що обмін інформацією з Міністерством фінансів США щодо Росії був «загалом дружнім», і що він постійно зменшує свій вплив у країні (агресорі).

Міністерство фінансів США відмовилося коментувати цю історію.

Вашинґтон має право штрафувати банки, які порушують санкції, або відрізати їх від долара. Це вразило французький банк BNP Paribas (BNPP.PA) наприклад, із штрафом у розмірі 9 мільярдів доларів у 2014 році за порушення санкцій США щодо Судану, Ірану та Куби.

«Райффайзен і Австрія граються з вогнем», — сказала Ніна Томазеллі, австрійський депутат від Зелених, які входять до правлячої коаліції країни. «Подобається нам це чи ні, але в Америки є «батіг».

«Літаючий сліпий»

У той час як багато західних урядів уникали Росії, деякі австрійські політики не бажали розривати відносини з країною, якій досі дякують за дозвіл на реабілітацію Австрії в 1955 році після Другої світової війни. У свою чергу Австрія зобов’язалася зберігати нейтралітет.

Австрія все ще значною мірою покладається на російський газ, тоді як Відень виступає центром надходження готівки з Росії та її колишніх радянських сусідів через фінансову мережу, створену після падіння комунізму.

Але європейські наглядові органи вимагають від Raiffeisen негайних дій. Представники ЄЦБ були присутні на засіданні наглядової ради банку в червні, щоб закликати кредитора діяти швидко, і регулятор вимагав від нього окреслити в найближчі тижні, які кроки він вживе, сказав один із людей, знайомих з процесом.

Високопоставлений міжнародний регулятор заявив, що скасована угода зі Strabag загострила відносини з наглядовими органами банку в ЄЦБ і що вони вважають Raiffeisen нечесним. Регулятори також стурбовані тим, що вони «літають наосліп», знаючи занадто мало про російські операції Raiffeisen, сказав другий представник.

Raiffeisen заявив, що банк скоротив обсяг кредитів і платежів у Росії і вживає заходів для скорочення депозитів, з яких він має там 14 мільярдів євро (15 мільярдів доларів).

ЄЦБ відмовився коментувати цю історію.

Маючи розгалужені промислові холдинги, понад 18 мільйонів клієнтів від Відня до Москви та 44 000 співробітників, Райффайзен є фінансовою опорою для Австрії та більшої частини Східної Європи.

Росія стала ще більшим джерелом грошей для банку після початку війни в Україні в 2022 році, приносячи близько половини прибутку групи за перші три місяці цього року, оскільки комісії за платежі за кордон різко зросли.

Тим не менш, погроза Міністерства фінансів США витягнути килимок з-під Raiffeisen продовжує глибоко резонувати з його керівництвом, сказала особа, яка знає принципи мислення банку, додавши, що такий крок був би «фатальним», частково через те, що великі корпорації, які використовують його для міжнародних платежів пішли б з банку.

Влада США усвідомлює сейсмічні наслідки, які такий крок матиме на Raiffeisen, а також потенціал, який він може перекинути на ширшу фінансову систему, і діє обережно, сказав один із людей, які знаються на думці США.

Готуємося до гіршого

Ось чому Вашинґтон віддав би перевагу тому, щоб європейські регулятори змусили банк послабити зв’язки з Росією, заявили двоє людей, які безпосередньо знайомі з процесом.

Але спроби Європи приборкати Raiffeisen в рамках заходів із придушення російської економіки після вторгнення Москви в Україну були стримані.

У перші кілька місяців 2023 року ЄЦБ і європейські регулятори в Єдиній раді з вирішення проблем, органі, який ліквідовує банки, що потрапили в проблеми, обговорювали різні сценарії, якщо Raiffeisen зіткнеться з труднощами, повідомили двоє людей, знайомих з цими переговорами.

Переговори, про які раніше не повідомлялося, стали поштовхом до розмови між офіційними особами та Raiffeisen про підготовку плану подолання екзистенційної кризи, яка може бути спровокована штрафом США.

Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США почало розслідування російської діяльності Raiffeisen на початку 2023 року.

Одне з цих джерел повідомило, що регулюючі органи вивчали можливий розпад банку, але в переговорах з Raiffeisen вони не хотіли готувати план обмеженої ліквідації в екстрених випадках — і банк отримав підтримку австрійських чиновників, які побоювалися, що будь-яка така дискусія може спровокувати паніку, якщо це витече.

Обговорення було припинено в березні 2023 року, коли два американські банки та Credit Suisse збанкрутували, відвернувши увагу регуляторів, сказав він.

Raiffeisen заявив, що припинив угоду зі Strabag, оскільки нормативні умови не були виконані, що гроші не перейшли з рук в руки, і він не вважає свій доступ до фінансової системи США під загрозою.

Єдина рада з вирішення проблем і міністерство фінансів Австрії відмовилися коментувати обговорення 2023 року.

«Шукати лазівки»

У той час як країни Європейського Союзу разом створюють спільні санкції проти Росії, їх виконання залишається за країнами. В Австрії за моніторинг та застосування санкцій відповідають різні міністерства та органи влади.

Австрійські посадовці в різних гілках влади в приватному порядку порадили Raiffeisen відмовитися від угоди Strabag, але банк все одно наполягав на своєму, повідомили троє людей, знайомих із цією справою.

Розмовляти з Raiffeisen, який є частиною потужної групи, що має коріння в альпійському сільському господарстві та має великий політичний вплив, важко в Австрії, сказав один державний чиновник.

Центральний банк Австрії, який має повноваження заморожувати активи, заявив, що самі банки мають забезпечити, щоб угоди не порушували санкції.

«У нас багато законодавства, але його застосування надзвичайно слабке. Якщо країни мають економічні інтереси, вони часто переважають», — сказала Sophia in’t Veld, законодавець Європейського Союзу, яка допомогла прийняти правила санкцій.

Правда, Росія ясно дала зрозуміти, що хоче, щоб західні банки, такі як Raiffeisen, залишилися, що може ускладнити для них отримання дозволу на виїзд — і виведення своїх грошей.

Італійський банк UniCredit (CRDI.MI), який також присутній в Росії, хоча і в меншому масштабі, ніж Raiffeisen, оскаржив ЄЦБ у судовому порядку через поштовх центрального банку змусити його залишити Росію.

Згідно з одним із джерел, Raiffeisen має близько 5 мільярдів євро капіталу в Росії, і угода Strabag була спрямована на вивільнення 1,5 мільярда доларів з цього капіталу.

Банк неодноразово заявляв, що має намір вийти з Росії, але не може сказати, коли це може статися.

«Замість того, щоб відступити від Росії, Raiffeisen витратив більше двох років на пошуки лазівок і прогалин, щоб вивести свої гроші», — сказав австрійський законодавець Томазеллі.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа