1. Банк росії закінчив шостий рік поспіль зі збитками — цього разу негативний фінансовий результат виявився рекордним.
– Збиток становив 721,7 млрд рублів, випливає з річного звіту Центробанку рф.
– Це майже в 30 разів більше, ніж роком раніше (26,3 млрд руб). Основними чинниками збитку стали вихід із санованих банків та негативна переоцінка боргових паперів іноземних емітентів.
– Активи Центробанку скоротилися майже на 9,9%, зобов’язання – зросли на 4,7%.
– Крім того, скоротилися залишки за статтями «активи в іноземній валюті» та «вимоги до МВФ» — на 9,8% та 13,8% відповідно.
– Обсяг готівки в обігу зріс на 16%.
2. Центробанк рф перед війною ввіз до росії десятки мільярдів доларів готівкової валюти.
– Банк росії перед початком війни з Україною перевів частину резервів у готівкову іноземну валюту та ввіз її на територію країни.
– З 2014 року у банку готувалися до сценарію посилення санкцій, внаслідок чого частина ЗВР виявилася б недоступною.
– На цей випадок резерви перетворювалися на золото, китайські юані, а також у готівкову валюту.
– Причому її завозили стільки, скільки дозволяли транспортні потужності.
– Ввезені купюри, як і золоті злитки, перебувають у сховищах Центробанку всередині росії, йдеться у звіті.
– До початку 2022 року ЦБ міг накопичити готівки на $60 млрд, оцінюють експерти.
– За чотири передвоєнні роки сума могла збільшитися приблизно на $29 млрд.
– Частину цієї валюти ЦБ, ймовірно, передав банкам у перші дні війни, коли вкладники у паніці знімали долари та євро.
3. Прибуток російських нефінансових організацій (без урахування малого бізнесу та державних організацій) у січні 2023 р. знизився на 21% р/р – це вже восьмий місяць безперервного зниження прибутку.
– Серед великих секторів російської економіки можна виділити видобуток корисних копалин, де прибуток обвалився майже на 60% у січні, в обробній промисловості зниження прибутку на 5%, в оптовій та роздрібній торгівлі прибуток падає на 35%.
4. Сектори російської економіки, які постраждали найбільше за підсумками 2022 року:
– Сільське господарство – мінус 18% р/р;
– Видобуток корисних копалин – мінус 20%;
– Обробна промисловість – мінус 6%, причому виробництво автотранспортних засобів та інших транспортних засобів у збитку;
– Вироблення та розподілення електроенергії та комунальні послуги – мінус 9%;
– Оптова та роздрібна торгівля – мінус 21%;
– Діяльність фінансова та страхова – мінус 20%;
– Діяльність наукова та професійна – мінус 11%;
– Інформація та зв’язок – мінус 5%.
5. російський авторинок можливо тільки до 2027 року наблизиться до докризового рівня в 1,5 млн машин, причому навіть такий прогноз виходить з поліпшення геополітичної ситуації, розвитку виробництва і паралельного імпорту.
– Загалом ринок автокомпонентів (під первинну комплектацію на виробництві) та запчастин (під обслуговування та ремонт) у 2022 році скоротився на 14,8%.
– Причому тренд продовжиться, і 2023 року ринок зменшиться ще на 1,8%.
6. Швейцарія повністю приєдналася до десятого пакету антиросійських санкцій ЄС із 29 березня, повідомили в уряді країни.
7. Від російського зерна вирішила відмовитися пов’язана зі швейцарським сировинним трейдером Glencore компанія Viterrа – один із найбільших сільгосптрейдерів світу.
– Viterrа також перестане вивозити російське зерно з нового сільгоспроку, який стартує 1 липня.
– Компанія, яка з минулого літа доставила покупцям 2,1 млн. тонн зернових з рф, незабаром офіційно оголосить про своє рішення, повідомили джерела агентства.
8. Австрійський Raiffeisen Bank International (RBI) визначився із долею російського Райффайзенбанку.
– Група планує його продати чи вивести з периметра групи.
– «Ми просто не можемо негайно згорнути усі операції. Будемо прагнути до можливого продажу чи виділення російського бізнесу», – зазначив генеральний директор RBI Йоханн Штробль.
9. Німеччина заповнить сховища без російського трубопровідного газу. Про це заявив президент Федерального мережевого агентства Німеччини Клаус Мюллер.
– «Зараз ми виходимо із зими із відносно повними запасами. Це допоможе заповнити сховища влітку без російського трубопровідного газу. Нам також знадобляться повні газосховища наступної зими. Якщо майбутня зима буде значно холоднішою, нам буде потрібно значно більше газу. Ми маємо добре підготуватися до наступної зими. У тому числі нам слід продовжувати економно споживати газ», – заявив Мюллер агентству DPA.
– Щоб остаточно стати незалежною від російського газу, необхідно добудувати інфраструктуру та термінали прийняття ЗПГ у портах Німеччини. І у Німеччині це роблять рекордними темпами.
– Станом на ранок вівторка, 28 березня, рівень заповнення газосховищ складав 64,3%.
10. Данська федерація фехтування найближчими роками не проводитиме міжнародних турнірів через рішення Міжнародної федерації фехтування схвалити допуск російських спортсменів на змагання в нейтральному статусі.