Чорноморська зернова угода закінчується в понеділок через призупинення Росією

putin-grain

Організація Об’єднаних Націй, 17 липня (Reuters) – Угода, яка дозволяла безпечний чорноморський експорт зерна з України протягом останнього року, закінчується наприкінці понеділка після того, як Росія заявила, що призупиняє свою участь.

Угода, укладена за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року, мала на меті пом’якшити глобальну продовольчу кризу, дозволивши безпечно експортувати українське зерно, заблоковане російсько-українським конфліктом. У неділю останнє судно покинуло Україну за угодою.

Вторгнення Росії в лютому 2022 року та блокада чорноморських портів України призвели до стрімкого зростання світових цін на зерно. Україна та Росія є одними з провідних світових експортерів зерна.

У рамках угоди Україна експортувала майже 33 мільйони метричних тонн кукурудзи, пшениці та інших зернових.

Росія офіційно повідомила Україну через посольство Росії в Мінську про припинення участі в чорноморській зерновій угоді.

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам у понеділок, що Чорноморські угоди сьогодні припинили свою дію.

“На жаль, частина цих чорноморських угод, що стосується Росії, досі не реалізована, тому її дія припиняється”, – сказав він.

Він сказав, що рішення не продовжувати угоду не було пов’язане з нічною атакою на міст між Росією та Кримом, яку він назвав «терористичним актом» і звинуватив у цьому Україну.

Українські військові припустили, що напад міг бути певною провокацією з боку самої Росії, але українські ЗМІ з посиланням на невстановлені джерела стверджують, що за інцидентом стоїть Служба безпеки України.

Росія погрожувала вийти з угоди, оскільки заявила, що її вимоги щодо покращення експорту зерна та добрив не були виконані. Росія також скаржиться, що бідним країнам не надходить достатньо зерна.

Організація Об’єднаних Націй стверджує, що ця угода принесла користь цим державам, оскільки допомогла знизити ціни на продукти харчування більш ніж на 20% у всьому світі.

“Як тільки російська частина домовленостей буде виконана, російська сторона негайно повернеться до реалізації цієї угоди”, – додав Пєсков.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення Росії призупинити угоду з експорту чорноморського зерна “цинічним кроком”, додавши, що ЄС продовжуватиме працювати над забезпеченням продовольчої безпеки для бідних країн.

Президент Туреччини Таїп Ердоган заявив, що, на його думку, президент Росії Володимир Путін хоче продовження угоди, додавши, що він обговорить це під час особистої зустрічі в серпні.

Денис Марчук, заступник голови Української аграрної ради, головної організації агробізнесу в Україні, сказав, що альтернативні маршрути, такі як річкові порти, дорожчі у використанні з точки зору транспортних витрат. Проте він очікував вирішення. “Як варіант, чому б нам не оцінити можливість продовження зернової угоди без Росії? У нас був досвід цього ще в листопаді 2022 року”, – додав він.

Реакція на ринку зерна була скромною: американські ф’ючерси на пшеницю зросли приблизно на 3%, а європейські – приблизно на 2%, сказав німецький зерновий трейдер. «Я думаю, що на ринку існує переконання, що Росія та ЄС мають великі запаси пшениці, які можуть задовольнити світовий попит у найближчі місяці, коли настане врожай», – додав він.

Проте Хаснайн Малік, керівник відділу досліджень капіталу в Tellimer Research, сказав: «Призупинення чорноморської угоди не є несподіваним і може покласти край нещодавньому пом’якшенню цін на зерно. Це погана новина для менших і бідніших імпортерів на ринках, що розвиваються, таких як як Єгипет».

Ключовою вимогою Росії було відновлення підключення Россільгоспбанку до системи міжнародних платежів SWIFT. Банк був відключений від SWIFT Європейським Союзом у червні 2022 року через вторгнення Росії.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш доклав останніх зусиль у вівторок, щоб переконати президента Росії Володимира Путіна продовжити зернову угоду на кілька місяців в обмін на підключення ЄС дочірньої компанії Россільгоспбанку до SWIFT для транзакцій із зерном і добривами, повідомили джерела.

Репортаж Мішель Ніколс; додаткові репортажі Рейчел Мор у Берліні, Майкла Хогана в Гамбурзі, Бансарі Маюра Камдара в Банґалорі, Хусейна Хаяцевера та Алі Кучукґочмена в Стамбулі, Макса Ґундера в Києві та бюро Reuters; сценарій Ніни Честні; Редагування: Вілл Данхем, Вільям Маклін і Девід Еванс

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа