20 травня — день Бджоли, найдавнішого учасника людської економіки

World Bee Day

CNN — Бджіл є за що любити.

Вони мають вирішальне значення для вирощування багатьох наших улюблених і найздоровіших продуктів, оскільки вони переміщують пилок від рослини до рослини, запилюючи понад 100 фруктів і овочів, включаючи полуницю, картоплю та яблука.

На жаль, багато видів бджіл знаходяться під загрозою внаслідок змін у землекористуванні, пестицидів, інтенсивного сільського господарства та зміни клімату, але є кроки, які ви можете вжити, щоб допомогти їм процвітати.

На честь Всесвітнього дня бджіл 20 травня, ось шість дивовижних речей, які ви могли не знати про найпрацьовитіших запилювачів природи.

1. Бджоли люблять «гойдатися»

Бджоли можуть спілкуватися і приймати рішення, танцюючи.

Коли медоносна бджола розвідує та оглядає нове гніздо, вона використовує погойдуючий танець, щоб рекламувати та обговорювати його переваги. Чим краще місце, тим довше і сильніше танцює бджола.

Якщо інша бджола наштовхнеться на танцюючу бджолу, вона піде оглядати місце, і якщо їй це сподобається, вона теж погойдається.

2. Бджоли вміють користуватися знаряддями праці

Медоносним бджолам у В’єтнамі та інших частинах Азії загрожують хижі види гігантських шершнів, які нападають на бджолині колонії, полюючи на молодих бджіл та вбиваючи дорослі особини, які захищають гніздо.

Зокрема, ненажерливий вид шершнів Vespa soror здатний знищити вулик за кілька годин.

Щоб запобігти таким нападам, спостерігали, як бджоли збирають свіжі фекалії тварин і розмазують їх навколо входу у свій вулик. Дослідники, які опублікували свої висновки наприкінці 2020 року, називають це «фекальними плямами».

Група дослідників вважає, що кал відлякує хижих шершнів (які схожі на шершнів-вбивць) від гнізда, скорочуючи час, який шершні витрачають на спроби зламати гніздо.

«Фекальні виділення виділяються як надзвичайні з кількох причин», — йдеться в дослідженні. «Це перше повідомлення про те, що медоносні бджоли будь-якого виду шукають матеріали, отримані не з рослин або рідин, на водній основі. Це також перший чіткий приклад використання медоносними бджолами інструменту в природі».

Медоносні бджоли також сигналізують про неминучий напад, видаючи жахливий попереджувальний звук.

3. Бджолиний кал ледь не спричинив протистояння під час холодної війни

У 1980-х роках «жовтий дощ» — крихітні плями жовтого кольору, виявлені на листі джунглів у Лаосі та Камбоджі — вважали залишками хімічної зброї.

Біженці розповіли, що жовтий дощ спричинив хвороби та смерть.

Ці звинувачення спонукали Сполучені Штати звинуватити тодішній Радянський Союз та його союзників у хімічній війні. Експерти з бджіл пізніше виявили, що жовті крапки були виділеннями масивних роїв диких медоносних бджіл.

4. Джмелі зголодніють

Рослини вирощують вражаючі квіти, наповнені нектаром, щоб привабити запилювачів, але що робити нетерплячому, голодному джмелю, коли ці квіти ще не розпустилися?

Коли пилку не вистачає, джмелі пошкоджують листя томатів і гірчиці унікальним способом, що призводитьо до того, що рослини зацвітають на 30 днів раніше, ніж рослини, яких не обгризали, виявили вчені зі Швейцарії та Франції.

Для бджіл пилок є джерелом білка, необхідного для вирощування дитинчат.

Однак високі температури внаслідок кліматичної кризи означають, що бджоли прокидаються раніше після зимової сплячки, щоб виявити, що квіти, необхідні їм для їжі, ще не розпустилися.

Час цвітіння, який залежить від впливу світла, менше залежить від зміни клімату. Це створює невідповідність, через яку бджоли можуть відчувати нестачу їжі рано навесні.

5. Люди експлуатували медоносних бджіл протягом тисяч років

Печерний малюнок в Іспанії, якому, як вважають, 8000 років, зображує людину, яка збирає мед на дереві зі драбини.

Сліди бджолиного воску на кераміці також свідчать про те, що ранні фермери тримали бджіл 9000 років тому.

Мед також знайшли в стародавніх єгипетських гробницях. Мед, ймовірно, був рідкісними ласощами в доісторичній дієті, де було мало солодких продуктів, і він міг використовуватися в медицині.

Бджолиний віск міг використовуватися для виготовлення водонепроникних горщиків, або як клей.

Сьогодні мед може дати нову надію в боротьбі зі стійкістю до антибіотиків. Він містить природні антибіотики, які допомагають організму боротися з інфекцією.

Вчені працюють над тим, як полегшити нанесення клейкої речовини на рани, і її можна використовувати в хірургії, у зонах військових дій і в наших власних домівках.

6. Деякі бджоли їдять м’ясо

Переважна більшість бджіл харчується пилком і нектаром, але деякі види еволюціонували, щоб ласувати м’ясом, замінюючи тушки мертвих тварин квітковими луками.

У бджіл-стерв’ятників у Коста-Ріці кишки багаті кислотолюбивими бактеріями, подібними до тих, які є у гієн та інших тварин, які харчуються падлом, виявили вчені Каліфорнійського університету, Ріверсайд, Колумбійського та Корнельського університетів у 2021 році.

Їхнє дослідження включало встановлення 16 пасток із наживкою 50 грамами (1,8 унції) сирої курки, що звисала з гілок приблизно на 1,5 метра (4,9 футів) над землею.

Хоча бджоли-стерв’ятники харчуються м’ясом, їхній мед все одно солодкий і їстівний, кажуть дослідники.

Ця історія була вперше опублікована в 2021 році. Вона була оновлена в 2023 році.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа