Виставка Українська хустка. Філософія привабливості

DSC04093м

17 лютого 2022 р. о 16.00 у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбудеться відкриття виставки «Українська хустка. Філософія привабливості», яка презентує 20 автентичних хусток та фрагментів кінця XVIII – ХХ ст. з музейних фондів. Музей вперше представить виставку хусткових виробів як самобутніх творів мистецтва.

DSC03968м

Виставковий проєкт демонструє хусткові вироби домашнього та фабричного виробництва, що стали невіддільною складовою традиційного вбрання українок кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Це хустки виконані з льону, бавовни, вовни та шовку, оздоблені тканими та вибійчаними візерунками.

DSC04036м

Один із цікавих розділів експозиції присвячений роботам видатних українських художників – Олександра Пащенка, Павлини Вовченко (Київська хусткова фабрика) та Зої Вишневської (Дарницький шовковий комбінат), які працювали на провідних текстильних підприємствах України ХХ ст.

DSC04047м

Відеоряд з репродукцій жіночих портретів українських художників ХVIII–XX століть органічно доповнює та ілюструє розповідь про українську хустку.

Виставка триватиме до 31 березня 2022 року.

Куратор виставки: Людмила Тихонова, провідний науковий співробітник НМУНДМ

Для довідки:

За уявленнями українок хустина «берегиня вроди», предмет, який поряд з обрядовими рушниками виконував важливу роль у житті української родини, маркер соціального стану, яскравий образ українського фольклору.

Перші згадки про хустку зафіксовані з кінця XVI ст., а найбільш інтенсивне її поширення відбувалося в другій половині XIX ст. Особливістю цього виробу є те, що і в ХХІ ст. він не втрачає актуальності, захоплення та уваги як серед вузькопрофільних фахівців, так і серед широкого загалу.

Збірка хусток у колекції ткацтва, килимарства та вибійки НМУНДМ налічує 172 музейних предметів ХVIII – середини XX ст. Перше надходження відбулося 1907 року від комісії по влаштуванню Першої південно-руської кустарної виставки.

Найдавніші у музейному зібранні є доморобні (домоткані) хустки. Полотняні хустки ще називали «старовіцька хустка». Використовувалися вони по всій території України як стародавній рушниковий головний убір, так і у календарній, та сімейній обрядовості. В колекції домоткані хустки представлені поліським регіоном.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа