Єдина розв’язка

Кінець імперій

Було багато пропозицій щодо припинення війни в Україні, тобто стримання російської агресії. Багато “експертів” пропонували дати виїзд москалям, маючи на увазі потребу Росії та Путіна «зберегти обличчя», що фактично призведе до замороженого конфлікту. Україна, відкидаючи такі пропозиції, наполягала на тому, що єдиною реальністю «припинення війни» є повернення до кордонів січня 2014 року. Безумовно, правильна пропозиція України, але жодна з пропозицій не є фактичною розв’язкою у довгостроковій перспективі.

Факти дуже очевидні: поки Росія залишається імперією, глобальна безпека та український суверенітет завжди будуть під питанням. Прийняття української пропозиції просто означає, що наступна російська агресія тимчасово відкладена. Це не вихід. Люди не можуть жити в постійному страху. Так довго, як Україна сусідить з Російською імперією як такою, не може бути миру.

З часу другої фази війни 24 лютого 2022 року виникло щонайменше три національні рухи. Першою була Ліга вільних націй, координаційний екзильний орган поневолених націй, що базується в Європі, які зараз перебувають в межах Російської імперії, відомої як Російська Федерація. Друга – це американське утворення націй у Російській імперії та кількох націй за її межами “Американці Проти Російського Імперіалізму” але в межах постійного російського тиску чи навіть небезпеки, як-от Україна. Але тепер ці країни погодилися об’єднати зусилля з державами, які перебувають у полоні або репресовані іншою імперією зла – Китайською Народною Республікою.

«Кінець імперій зла» — ось мантра цих спільних зусиль. Концепція озирається назад до часів холодної війни, коли Сполучені Штати, користуючись своєю мудрістю та значним проштовхуванням східноєвропейських країн, прийняли закон, що визначає третій тиждень кожного липня, як час для згадування тих націй, які були частиною Радянського Союзу або його сателітами, відомих як «полонені нації». Зрештою, але не повністю, ця дія перемогла, але залишилися інші полонені.

В липні 2023 року у Вашингтоні відбудеться марш від осідку Конґресу до Білого дому з прапорами близько двадцяти націй, які зараз страждають від російського та китайського гніту. Значення цієї події полягає переважно в її створенні. Це дуже різні нації, абсолютно різні культури, які мають мало спільного, крім бажання бути вільними.

Чому Сполучені Штати повинні звертати увагу на цей рух? Перша причина — очевидна моральна. У цьому відношення Америка має зіграти певну роль з огляду на її власну історію. Однак навіть цинік може знайти глобальне виправдання для підтримки цієї справи. Чому?

Після Другої світової війни світова демократична спільнота докладала свідомих зусиль для забезпечення глобальної безпеки. У той час як Ліга Націй похитнулася, Організація Об’єднаних Націй продовжила і вистояла, хоча й не на всіх фронтах. Мета все ще була багатогранна, але, насамперед, глобальна безпека. Викованим монстром була Рада Безпеки ООН бо там впровадили не державу а імперію. Люди в усьому світі зневажають роботу ООН і насміхаються над марнотратством РБ ООН. Це засвоєний урок. Але далеко не цілком, бо Росія сьогодні навіть не мала би бути членом ООН. У тому цілий віц міжнародного товариства.

Однак насмішка частинно недоречна або застосована неправильно. Нещодавно я розмовляв з представником уйгурського народу, якого китайці безжально й навмисно вбивають у Східному Туркестані, відомому в Китаї як провінція Сіньцзян. Він сміявся з існування ООН. Швидше, запропонував він, ми повинні шукати діалогу зі Сполученими Штатами, Конґресом і Білим домом.

Він правий і неправий. Свобода та глобальна безпека потребують поборника, але Сполучені Штати не можуть зробити це самі. У США є власні проблеми. Я хочу вірити у одностайність, але в Америці це трохи проблематичне. Однак Сполучені Штати найсильніші і повинні продовжувати керувати світовою спільнотою. Легко зневажати міжнародні структури, тому що в історії вони довели свою бездіяльність чи неефективність. Проте за ними майбутнє. Інтернет, глобальна економіка, глобальні екологічні проблеми та бідність довели це.

Я утримуюсь сьогодні від внутрішньої критики, бо це переростає лише у сварки. Я, звичайно, хочу, щоб українці в Америці, Демократи чи Республіканці перейнялися в одному питанні. Це дуже важка місія, бо треба бути відданим одній справі. Ця справа є Україна, а це, зрештою, означає кінець Російської імперії. Давайте розширимо наші горизонти та доведемо до кінця всі імперії зла. Я, звичайно, співчуваю уйгурам у Китаї і молюся, щоб вони співчували українцям, які потерпають від російської агресії.

Я намагаюся згадати Джона Леннона з “Бітлс”, який співав ідеї антинаціональності та проти релігії у пісні «Світ буде єдиним». Так, Джоне, але потрібні нації та релігії. А імперії непотрібні нікому з чесних людей,тільки бандитам. І світ буде вільним і щойно тоді “єдиним”.

28 травня 2023 року 

Аскольд С. Лозинський

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа