Президент України Петро Порошенко, виступаючи на Міжнародній антикорупційній конференції, яка відбулася 16 листопада у Києві, назвав корупцію раковою пухлиною українського суспільства. В рамках цього форуму бізнес, представники державного сектору і громадських інституцій підвели проміжні підсумки реформ у сфері боротьби з корупцією. Пізніше журнал Forbes Online, аналізуючи хід конференції, зауважив: «За мовчазної згоди більшості учасників виступаючі дотримувалися дипломатичних формулювань, зосереджуючись на глобальних завданнях, які ще належить вирішити, і не заглиблювалися в аналіз ефективності проведеної за останні два роки роботи. За одним виключенням – губернатор Одеської області, екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі вжив виключно точні формулювання, змальовуючи «успіхи» українських реформаторів у боротьбі з корупцією».
Forbes навів п’ятнадцять основних тез із виступу Міхеїла Саакашвілі.
1. Потрібно набирати нових людей. Неможна кидати в діжку з соліннями свіжі огірки і сподіватися, що вся діжка стане свіжою.
2. У нас є дуже хороші чесні міністри. Але у нас немає уряду. У нас є воля окремих міністерств, але немає урядової волі. Точніше, вона є, але вона повністю корупційна, і вона руйнує Україну.
3. Якби в Україні був уряд, який має волю, який сам не краде и при якому друзі прем’єра не стають мільярдерами в перший рік його роботи, – все було б дуже просто. Заходиш і кажеш: я сам не роблю грошей, і вам не дам – ось правила, нічого не треба придумувати.
4. Я регулярно ходжу на Нацраду реформ, і там регулярно підіймається питання про те, що нам треба поміняти регламент уряду. Я чув це на восьми засіданнях п’ять разів! Так, їх там можна заперти і вони зможуть регламент поміняти, це ж навіть через парламент не потрібно проводити! Просто дурять.
5. В умовах наскрізь корумпованої судової системи без прокуратури неможна нічого зробити.
6. Я чотири ночі патрулював з новою поліцією. Узнав чимало цікавого. Наприклад, про те що в одеській поліції служить багато киян, і ці кияни не мають квартир – вони живуть по 6-7 чоловік в одній кімнаті. Скільки ця поліція протягне? Бек-офіс у них просто катастрофічний.
7. Єдине, що ми робимо в Одесі – будуємо аеропорт. Ну, не ми будуємо, інвестор будує – у держави немає коштів. Якими шляхами цей інвестор туди зайшов – окреме питання, багато аферизму, мабуть, там було, як завжди. Коломойський через Державіаслужбу контролював аеропорт «Бориспіль», і він не хотів, щоб був збудований хаб в Одесі, який буде значно більшим, ніж у Києві. У нас величезний потенціал для польотів в Азію і Америку, нарешті почали будувати – і що? Прокуратура подала позов, щоб зупинити будівництво аеропорту. Єдине, що будується! Що, всі питання уже вирішили, залишилося лише аеропорт зупинити?
8. На Одеській митниці ми відмовляємося приймати документи з Києва, де вони зобов’язують зупинити той чи інший вантаж. Я публічно ці папери розкидав: йдіть ви всі к бісу, не будемо ми нічого зупиняти!
9. Мені на будівництво автодороги Одеса-Рені дали стільки коштів, скільки ми в Грузії витрачали на одне село – 4,5 млн. євро проти 9 млн. євро. А Одеса-Рені – це одна із двох стратегічних доріг України.
10. Вважається, що передача функцій ДАБКа (Державної архітектурно-будівельної інспекції) на місця – великий прорив у боротьбі з корупцією. Як чудово! Міжсобойчик, який сидить в Одеській мерії, руки потирає в очікуванні, коли до них прийдуть всі будівельні дозволи. Це вони будуть з корупцією боротися? Та у нас корупція десятикрат виросте, після того як із ДАБКа ця корупція перейде на місцевий рівень!
11. Ми повинні все поміняти радикально. У нас відбулася революція. Після неї потрібні революційні зміни в управлінні країною. Або це зробить уряд, або це зробить народ України. Немає третього варіанту, як би на це не розраховували ті, хто поділив сфери впливу. Скільки разів народ повинен прийти і нагадати, що він існує? І кожного разу він нагадує все суворіше і суворіше. і третього разу це буде дуже суворо.
12. Даремно всі думають, що пару випущено на місцевих виборах – нічого не випущено. Кожного дня люди сердиті, і правильно сердиті. Вони ж бачать, що реально нічого не змінилося. Поміняли систему закупівель, є пара порядних міністрів – і? Що для людей змінилося? Гараж, наприклад, важко було збудувати. А зараз хіба легше? Я не відкриваю ніяких великих таємниць. Всі це знають.
13. Держапарат уже не має корупційних прибутків. Наш автопарк так розвалений, що на нім неможливо пересуватися. Бензин нам практично не заливають. Престижу немає, тому що все лають. І при цьому 10, 20 чи 100 чоловік в Києві забирають собі все. За Януковича у них і зарплата була, і гроші перепадали, ними ділилися за визначенням – а тут ні того, ні другого.
14. Погрози фізичної розправи – це все маячня. В Грузії була значно сильніша мафія. Як тільки держава проявляє волю, вони всі розбігаються.
15. У нас є два шляхи: або ми швидко все поліпшуємо, або все швидко погіршується, а потім знову поліпшується. Але вже не за нашою участю.
Ось така стратегічна програма реформ, запропонована Міхеїлом Саакашвілі для нашої країни. Але, на відміну він багатьох нинішніх політиків, Міхо не лише декларує свої антикорупційні принципи, а й втілює їх у життя на Одещині. Його успіхи очевидні, цим і зумовлений високий авторитет Саакашвілі в українському суспільстві. Тож не дивно, що кількість бажаючих бачити його на посаді прем’єр-міністра з кожним днем зростає.
Сергій Горицвіт