Союз Українців Румунії відсвяткував своє 30-ліття

HalynaMasliuk

Ювілейну дату, 30-ліття від часу свого заснування, відсвяткував у Бухаресті Союз Українців Румунії (СУР), складова організація Європейського Конгресу Українців.
Представники філій СУРу з усієї країни, делеговані місцевими громадами на це важливе відзначення, зібралися 19 грудня 2019 року в чудовій залі готелю Рін Бухарест, щоб ще раз засвідчити свою єдність, свою самобутність, своє розмаїття. Представницька делегація від уряду Румунії, міністерств та відомств, депутати місцевих рад, серед яких чисельні представники українського походження, інших нацменшин країни, гості з України та закордону, підтверджували урочистість події та наголошували на особливості української національної спільноти Румунії.

Від імені Управи Європейського Конгресу Українців (ЕКУ) українську громаду Румунії привітала членкиня Ради директорів Світового Конґресу Українців (СКУ), голова Асоціації української діаспори в Греції “УкраїнськоГрецька Думка” Галина Маслюк. У своєму зверненні Галина Маслюк передала вітання українцям від новообраного на початку грудня в Празі голови ЕКУ, члена правління “Української ініціативи в Чеській Республіці”, Богдана Райчинця.

“70-ть років тому наші батьки і діди зібралися у Великобританії і об’єдналися в Європейський Конгрес Українців з тим, щоб мати один спільний голос, щоб зберігати свою самоідентичність, щоб доносити до народів Європи правду про Україну та випробування, що випали на долю українського народу в ХХ столітті, – зазначила Галина Маслюк, звертаючись до переповненої авдиторії. Сьогодні ваш голова, голова СУРу Микола-Мирослав Петрецький є членом нової управи ЕКУ, і безпосередньо впливатиме на розвиток української спільноти на європейських теренах. І це надзвичайно важливо. Сьогодні українці Румунії є прикладом однієї із найуспішніших громад, і це завдяки сприятливому законодавству вашої країни по відношенню до нацменшин. Від імені новообраного проводу ЕКУ хотіли би висловити особливу вдячність уряду вашої країни, широко представленого сьогодні на цьому урочистому зібранні. Хотіли би подякувати також вам усім, що так ревно, з покоління в покоління, зберігаєте та плекаєте свою мову, культуру та традиції, ваш досвід є безцінним скарбом для нас усіх і, особливо, для молодих громад в Європі. Сьогодні Україна, можливо, ще не є такою, якою ми би хотіли її бачити, її державності все ще існує загроза. Тим важливішою і вагомішою стає ваша і наша спільна праця в утвердженні української нації поза межами Української держави, – додала на закінчення пані Маслюк”.

Святковість і гарна організація заходу впадали в око найменшими добре продуманими дрібницями. Особливо зворушливими були виступи “ветеранів” СУРу, людей, яким належала ініціатива та створення організації в ті ще досить складні та неоднозначні часи. У своїй статті, опублікованій в часописі Союзу Українців Румунії “Український вісник” (№ 23-24 за грудень 2019 року. Рік видання XXVI) під назвою “До 30-річчя заснування Союзу Українців Румунії.
Яким був початок” український поет, прозаїк, літературний критик, головний редактор цього часопису Михайло Михайлюк, звертаючись до подій тридцятирічної давності, зокрема, пише:
“Дотримуючись правди і справедливості, мушу сказати, що все почалося у перші дні після повалення чаушістської диктатури в редакції газети “Новий вік”, а ініціаторами заснування української організації були троє письменників — Микола Корсюк (редактор у видавництві “Критеріон”, Михайло Михайлюк і Іван Ковач. Співучасниками ініціативи були також працівники газети Юлій Лазарчук, Іван Мойсюк, Ірина Петрецька-Ковач і Тереза Шендрою”.
А також: “…Як нам усім відомо, свідомі українці, які проживали у Бухаресті до Грудневої Революції 1989 р., зібралися 28 грудня і проголосили створення незалежної української організації в Румунії під назвою Союз Українців Румунії. За тодішнім законом, щоб створити неурядову організацію, до суду, окрім інших документів, потрібно було подати список засновників. Честь їм і слава за їхній добрий вчинок, за те, що посприяли згуртуванню українців Румунії в офіційну організацію. Важливим моментом для українства Румунії став виступ по центральному телебаченню Степана Ткачука (український громадський діяч у Румунії, поет, перекладач, член Національної спілки письменників України, перший голова СУР. Відійшов у вічність у 2005 р.), в якому він висвітлив мету Союзу Українців Румунії – неурядової, неконфесійної і неприбуткової організації, яка має основним завданням захист прав осіб, що належать до української меншини, збереження прав та утвердження їх етнічної, мовної, культурної та релігійної ідентичності, відродження та формування національної свідомості, боротьбу за об’єднання українців Румунії, захист індивідуальних та колективних прав членів організації і зміцнення румунсько-українського співробітництва”.

Показово, що не зважаючи на всі труднощі, Союз Українців Румунії невпинно розвивається і міцніє, кількість його осередків у всіх чотирьох основних регіонах українських поселень в країні збільшується. Окрім центральних філій та місцевих осередків у рамках СУРу діють Організація українських жінок Румунії (ОУЖР) і Організація української молоді Румунії (ОУМР). Доказом позитивної динаміки розвитку української меншини країни стали чудові виступи дитячих та юнацьких колективів, які вражали не тільки барвистими строями, але й майстерним виконанням. У цієї громади все добре, на теренах Румунії українці живуть самобутнім колоритним життям, зберігаючи та плекаючи здорове коріння свого родового дерева.

Відео про життя українців Румунуї тут:

Галина Маслюк

European Congress of Ukrainians / Європейський Конґрес Українців
Будинок національних меншин
Воцелова 602/3
120 00 ПРАГА
Чеська Республіка

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа