Проща на козацькі могили

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Як міцна та неприступна фортеця стоїть свята обитель на острові Журавлиха в с. Пляшева на Рівненщині. Але зовсім не фортифікаційне значення монастиря приваблює своєю історією. У 1914 р. тут було облаштовано та уквітчано найбільшу в Україні могилу козаків та селян, що загинули під час Берестецької битви 1651 р. Так було покладено початок створенню національного духовно-меморіального комплексу “Козацькі Могили”.

На протязі віків поле Берестецької битви, о. Журавлиха – де православний люд під хрестом складав знайдені козацькі черепи та кості – притягували до себе нащадків славних козаків. Це місце стали називати Козацькими Могилами…Починаючи з першої половини ХІХ ст., маємо незаперечні історичні джерела про народні відвідини Козацьких Могил з метою віддати шану і вклонитися пам’яті героїчним предкам, які тут смертю долали смерть. Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Олена Пчілка, Леся Українка – цвіт української нації – були одними із перших прочан на Козацькі Могили.

З 1909 р., у 9-у П’ятницю після Великодня, відбулися перші велелюдні хресні ходи до о. Журавлиха, які стали традиційними. У них брали участь тисячі віруючих під керівництвом сотень духовних осіб.

На кінець весни 1914 р. майже всі заплановані роботи на о. Журавлиха було закінчено. Було збудовано трьохпрестольний Георгіївський собор, двоповерхове приміщення для проживання братії (з трапезною та архієрейськими покоями), готель, мур з західного боку, будинок для дитячого притулку. У 9-у П’ятницю після Пасхи, 2 червня 1914 р., відбулося урочисте освячення комплексу Козацьких Могил із заснованим тут монастирем-скитом, яке звершив єпископ Кременецький Діонісій (Велединський). Скит було приписано до Почаївської Лаври.

З часу закриття обителі в ній було колгоспне господарство, зерносховище, ферма, пізніше – лікарня. А у вересні 1965 р., заради збереження святині, українська інтелігенція підняла питання про створення тут музею, який було відкрито у 1967 р. Експозиція та дирекція розмістилися у двоповерховому монастирському будинку.

У 1989 р., зі зміною відношення радянської держави до Церкви, на Козацьких Могилах відновилися народні вшанування пам’яті козаків і постало питання про відродження молитви на цьому святому місці. З 1990 р. у Георгіївському соборі почали регулярно молитися парафіяни с. Пляшева.

Великим проявом свобідної волі українців стало відзначення 340-ї річниці битви під Берестечком у червні 1991 р., коли вклонитися пам’яті козаків прибув Святійший Патріарх Київський Мстислав (Скрипник). Більше півмільйона прочан побувало у ті дні на Козацьких Могилах! Чернеча молитва над козацькими кістками відновилася у липні 2002 р. з відродженням Свято-Георгіївської обителі. Благословив відкриття монастиря Високопреосвященнійший митрополит Рівненський і Острозький Даниїл (+2005).

Ось уже 15 років постійно очолює святкове Богослужіння в день памʼяті козаків Святійший Патріарх Київський і Всієї Руси-України ФІЛАРЕТ.

Традиційним стало відвідування місця молитовної памʼяті українського народу і найвищими представниками влади. Так, у 2001 році Свято-Георгіївський монастир відвідав Президент України Леонід Кучма. Був на святкових заходах неодноразово і Віктор Ющенко.

Вшанування пам’яті полеглих козаків останніми роками відзначається на найвищому церковно-державному рівні, як це й було задумано ініціаторами створення меморіального комплексу. Одне з намасовіших православних богослужінь в Україні традиційно очолює Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, якому співслужать архієреї та сотні священиків. У ці дні монастир відвідують десятки тисяч прочан.

Знаменною є вшанування героїв-козаків у цьому році. Адже нині ми святкуємо 100 років від побудови окраси монастиря Свято-Георгіївського собору.

…Тут щоденно лунає молитва на спомин славних козаків, які віддали своє життя за православну віру та волю нашої держави. Щоденно, особливо в теплу пору року, припасти до цієї землі приїжджають сотні людей з України та усього світу… І для кожної віруючої та свідомої людини стає зрозумілим: „Козацькі Могили” – це джерело нашої пам’яті, торжество нашої віри в Бога та прояв нашої любові до рідної землі… Причастимося з цього джерела, і ніколи не забудемо, що ми – ПРАВОСЛАВНІ УКРАНЦІ!

В цьому році урочистості відбудуться у неділю 22 червня. Спочатку Святійшим Патріархом Філаретом о 9-ій годині ранку буде звершена Святкова Літургія, а опісля панахида за загиблими козаками і покладання квітів до Пам’ятного знаку. У богослужінні беруть участь більше десяти архієреїв з усієї України та тисячі прочан і паломників.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа