У Кривому Розі помер воїн УПА Роман Пастернак

968b7de7452b3ba93c6ef8800edd7c3d_L17 лютого відійшов у вічність останній комбатант УПА на Січеславщині, член ОУН (б) Роман Пастернак. Це була людина з чистим сумлінням, великим серцем і щирою любов’ю до України.

Пастернак Роман Михайлович, народився 14 січня 1928 року в селі Утиховичі Перемишлянського району Львівської області в селянській християнській патріотичній родині.

У своєму селі закінчив 7 класів  і 1943 року вступив  до молодіжної ланки бандерівської ОУН, а вже через рік, маючи всього 16 років, у 1944 році добровільно вступив до сотні УПА «Рубачі», якою керував сотенний «Ворона».

Військовий вишкіл Роман Пастернак  пройшов  на Рогатинщині в Золотій Поляні. Ці події відбувалися під час німецької окупації. З початку 1945 року відділ був розформований на малі похідні групи по 15-20 осіб, молодий Роман  був включений до теренової боївки Перемишлянського району, де командиром був «Богдан».

28 червня 1947 року Роман Пастернак потрапив у засідку і був заарештований чекістами. Спочатку його привезли до  Перемишлян, де цілий  тиждень нещадно катували, а згодом переправили до Львова в тюрму на Лонцького, де він перебував під слідством упродовж двох років до березня  1949 року.

Потім його  відправили до Києва в Лук’янівську тюрму. Там через 2 місяці його було засуджено  на 10 років позбавлення волі за ст.ст.54-1а, 54-11 КК УССР.

Покарання  відбував  у концтаборах Воркути.

Після звільнення з ув’язнення ще 10 років жив у Воркуті, перебуваючи під наглядом комендатури без права виїзду з міста і необхідності щотижневої відмітки у коменданта.

Лише 1966 року Роман Пастернак  отримав можливість покинути Воркуту, але без права поселення в Західні області України, а також у всі обласні центри ближче ніж за 101 кілометр. Тому він переїхав у Кривий Ріг, де влаштувався слюсарем на завод гірничого обладнання «Комуніст», відпрацювавши там ще 40 років. 1989 року Роман Пастернак одним із перших поступив до Народного Руху України, організував і очолив   Центрально-міську районну у  місті Кривий Ріг організацію НРУ.

Активно включившись в громадсько-політичну діяльність по розбудові державності України, Роман Пастернак 1992 року очолює Криворізьку міську організацію Всеукраїнського Братства ОУН-УПА. З  2011 року і до останнього часу був  Повітовим Головою Братства ОУН-УПА Дніпропетровської області. Нагороджений орденом «За заслуги ІІІ ст.»

Вічная пам’ять!

Тереновий Провід ОУН (б)

Опубліковано Головне, Громадське життя.