COVID-19: Зима близько

Тут деякі френди і навіть деякі друзі кажуть, що я перебуваю в депресії, провокую паніку і взагалі лякаю людей.
Це ви ще інших не бачили! (посилання буде нижче 🙂 )
dibrovЯ лише попереджаю и розповідаю, як воно все буде далі, щоб не було несподіванок.
Насправді поточні “зимові” проблеми почалися ще весною, коли уряд проігнорував пропозиції фахівців щодо правильного покрокового зняття карантинних обмежень. Такі пропозиції були вже у квітні, тобто майже одразу після встановлення жорстких і переважно дебільних заборон. План передбачав певні рівні обмежень і критерії оцінки ситуації, що базувалися саме на найважливішому показнику – поточній завантаженості медичних закладів важкими хворими. Запропоновані заходи мали найменшим чином зашкодити економіці і життю людей, а всі обмеження були б обґрунтованими, потрібними і вчасними.
Але, як завжди, не сталося. Після багатьох експериментів на людях уряд придумав собі “кольоровий карантин”. Його особливістю є те, що зараз намагаються якось реагувати не на поточну ситуацію, а на ту, що склалася у липні, стала наочною у серпні, зрозумілою для урядовців стає лише зараз, але ж навіть не для всіх.
Це означає, що наразі уряд нарешті намагається ухвалювати рішення, які були потрібними і доцільними у липні або серпні. Саме так: не розуміти, не помічати і не реагувати протягом кількох місяців (за винятком дерібану бабла) — ось це і є “нічого не робити”, яким дорікають чомусь мені 🙂
Вже напередодні 1 вересня було цілком зрозуміло, що відбудеться у жовтні. Про це тоді казали і писали багато розумних людей, проте – марно. Наразі щоденна кількість померлих з діагнозом COVID-19 наближається до 10% від загальної кількості померлих, і ігнорувати вплив цього чинника на показники смертності, попри всього бажання деяких, вже неможливо. І тому зараз вже цілком зрозуміло, що відбуватиметься до Нового року.
Це буде приблизно так.
Зараз наші “майстри спорту” прокинуться, розпустять школярів по домах і введуть купу інших обмежень (в тому числі традиційно-дебільних, проте є невеличкаьнадія, що цього разу їх буде менше).
Дітей розпустять для початку на два тижні, до кінця жовтня (виборів). Протягом цього часу ситуація не покращиться, тому що в лікарні і на цвинтарі будуть потрапляти ті, хто інфікувався раніше. Тому в листопаді уряд “зрозуміє, що заходи недостатні“, і під тиском новин з лікарень підсилить “карантин” ще більше, мірою власної фантазії, ще на два тижні.
Протягом цього часу ситуація теж не покращиться. Весняний досвід інших країн (Іспанії, Франції, Італії, Ізраїлю) свідчить: з моменту оголошення “жорсткого карантину” до моменту повернення щоденною смертності до такого ж рівня проходило півтора-два місяці – інфекція трималася за рахунок побутових родинних контактів.
Що важливо: у вказаних країнах ці процеси відбувалисяся весною, коли імунітет природним чином підсилюється, і, відповідно, кількість вразливих до інфекцій день за днем зменшується. У нас цей процес буде восени, коли кількість вразливих і хворих на ГРВІ зазвичай зростає аж до традиційного піку у лютому.
Тому ситуація у нас буде така.
Зростання захворюваності, кількості шпіталізацій і смертей до Нового року ми собі вже забезпечили, і вже зараз можна якось складати якісь прогнози. Ще у березні українські епідеміологи казали мені: “якщо нічого не робити для протидії розповсюдженню цієї хвороби, до кінця року буде приблизно 20.000 померлих, тобто 3% від загальної річної смертності”.
У нас “щось робили” – проте, на жаль, через одне місце, і тому затягнули спалах у осінь-зиму. Наразі ми вже маємо 5000 померлих і щоденний приріст приблизно +80 на день, що зростає за експонентою. Якщо цей тренд залишиться, то розрахунки кажуть про прогнозні 20.300 померлих до кінця року. А якщо зміниться, то ні.
Що буде далі, у січні та лютому? Зараз можна подивитися на графіки смертності в Чилі, Аргентині, Перу, Бразилії в їх зимові місяці (червень, липень, серпень цього року). Розповідаю: там був величезний зліт. В статистиці “кількість смертей” всі ці країни зараз в десятці рекордсменів, з показником 700-1000 смертей на мільйон населення, І це – на тлі серйозних обмежень і жорсткого маскового режиму.
Так що, шансів немає? Зачекайте, ми прийшли до найцікавішого.
З одного боку, як я писав, взимку схильність людей до ГРВІ збільшується, і можна чекати, що зростання показників прискориться. Дуже тривожні сигнали бачить, наприклад, Евгений Истребин, який аналізує різні індикатори, зокрема кількість підозрілих випадків і завантаженість лікарень:
https://www.facebook.com/evgeny.istrebin/posts/2002614286536548
З іншого боку, швидкість розповсюдження вірусу досі залишається досить низькою. Місяць тому кожні десятеро хворих заражали 11-12 інших людей. Для припинення такого зростання внаслідок впливу “популяційного імунітету” треба ще десь 10-15%, можливо, 20% імунних. Це багато, але ж це не “більше половини перехворілих”, як часто кажуть зараз. І чим більше буде перехворілих, тим скоріше ми досягнемо того порогу.
Але ж не варто скидати з рахунків, що зараз через холод і мряку зачиняють вікна та вмикають опалення (за кліматичною нормою це має статися до 15 жовтня). Пересушене, неочищене повітря в зачинених приміщеннях є надзвичайно ефективним чинником передачі інфекції, розносячи збудників (в тому числі вірус nCoV-2) у так званій краплинно-ядерцевій фазі аерозолю. Особливо актуально це для шкіл, дитячих садків та лікарень, де в в 95 випадків зі 100 немає систем централізованої подачі кондиційованого (очищеного) та видалення забрудненого повітря з приміщень, а найчастіше – взагалі немає жодної вентиляції. Що стосується лікарень, то до переліку інфекцій, які стануть поширюватися ефективніше, до усіляких ГРВІ та коронавірусу варто додати бактерії – збудники внутрішньолікарняної пневмонії, які мають чи не абсолютну стійкість до всіх відомих антибіотиків.
Одночасна конкуренція цих трендів — збільшення кількості сприятливих (через природні причини); активізація механізмів передачі; збільшення кількості несприятливих (перехворілих) — і сформує епідемічну картину цієї зими. Ну і, звісно, будуть інші сезонні ГРВІ та грип, на які взимку у нас традиційно хворіє приблизно мільйон людей на місяць.
Ну як, злякалися?
Якщо ні, ось вам точка зору фахівця, лікаря-епідеміолога та лікаря-інфекціоніста Олексій Валерійович Галімський. Я у порівнянні з ним — невиправний оптиміст.
https://www.facebook.com/o.v.galimsky/posts/662798264671300
План зняття обмежень, якого варто було дотримуватися в квітні, тут:
https://docs.google.com/document/d/1AJZdfSpPSj–jjel7VdkFEvourWqYtQHCl2bKaZ7smQ/edit
P.S. На картинці — графік смертей по Україні станом на 13.10.2020 (усереднений за 7 днів, синя лінія).
Червона лінія — мої очікування.
Скоріше за все, днями їх доведеться переглядати. В гіршу сторону, звісно.
121566140_10222216519894521_1511518450921943218_n
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа