Доробок українських сходознавців

630_360_1608803960-836

Багатогранну творчу спадщину Агатангела Юхимовича Кримського вивчатиме ще не одне покоління науковців. За його словами, постать митця привертає до себе увагу не лише дослідників Сходу, які цілком слушно ще за життя вважали його засновником українського сходознавства. Очікуване відзначення 150-річчя з дня народження Агатангела Кримського вже є приводом для згуртування вчених новітньої української держави. А вшанування його світлої пам’яті допоможе переосмислити уроки попередніх перемог і поразок у важливій боротьбі українського народу за реалізацію державної діяльності на різних її етапах. Агатангел Кримський народився в 1871 році в українському місті Володимир-Волинський. Походив з кримськотатарського роду. Володів 60 мовами. Агатангел Кримський присвятив своє життя українській науці та культурі та був одним із організаторів Академії наук України. Згодом цілком логічно став жертвою радянського терору. 

Пропоноване наукове видання «Східні традиції державотворення» у серії «Світові традиції державного управління» присвячене постаті провідного українського вченого світового рівня Агатангела Кримського. Ініціатором підготовки збірника виступили Наукова серія «Світові традиції державного управління» та Національна спілка письменників України. До видання долучилися фахівці провідних національних наукових центрів, зокрема Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Потужний внесок зробили державні архівні установи. Безсумнівну наукову цінність мають документи А. Ю. Кримського, надані Центральним державним архівом-музеєм літератури України. Слід згадати і потужний доробок Науково-дослідного центру орієнталістики імені Омеляна Пріцака Національного університету «Києво-Могилянська академія.

Ідею з підготовки Наукового збірника «Східні традиції державотворення» одразу підтримав Почесний голова Наглядової ради «Світові традиції державного управління» С.Орєхов, надавши організаційну допомогу у підготовці книги. Робочу групу з підготовки наукового збірника допомагали формувати знані українські вчені сходознавець Володимир Підвойний та правознавець Іван Мищак. Серед ініціаторів видання завідувачі кафедр Київського національного університету імені Тараса Шевченка: державного управління Дмитро Неліпа, соціальних комунікацій Юрій Бондар та тюркології Ірина Покровська. У складі шанувальників творчої спадщини А. Кримського знаний гуманітарій, письменник Михайло Слабошпицький, якого на жаль вже не має з нами, бойовий генерал Анатолій Лопата, журналіст Юрій Брязгунов.

Підготовку наукового збірника підтримали ректори Кам’янець-Подільського національного університету Сергій Копилов та Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського Володимир Казарін. Зауважимо, що у цих ВНЗ працюють відомі вчені, які доклалися до розробки взаємин козацтва та Кримського ханату. Насамперед, йдеться про лауреата Державної премії України у галузі науки і техніки Валерія Степанкова, відомого дослідника національних спецслужб доби Української ранньомодерної держави.

Загалом тут вміщено урочистий та 12 змістових циклів. Подані матеріали висвітлюють життя і діяльність науковця, дискусії, які точаться навколо його постаті, науковий доробок, формування ним наукової школи. Окрему увагу звернемо на статті і матеріали, які розкривають процеси державного будівництва на Сході, зокрема пострадянському, взаємини України та Сходу, насамперед доби козацтва. Тішать і розлогі бібліографії з українсько-азербайджанських та українсько-казахських взаємин, цікаві матеріали документального характеру, присвячені постаті Кримського.

Приємно, що ідея вшанування українського вченого одразу дістала резонанс і у середовищі дипломатів країн Сходу. Привітали видання Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Казахстан в Україні Дархан Аманович Калєтаєв та Надзвичайний і Повноважний Посол Ісламської Республіки Іран в Україні Манучехр Мораді, Надзвичайний і Повноважний Посол Чорногорії в Україні Драгіца Понорац. Також вітання з Бейруту, Токіо та Анкари направили Надзвичайний і Повноважний Посол України у Ліванській республіці Ігор Осташ й Надзвичайний і Повноважний Посол України у Японії Сергій Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Туреччині Андрій Сибіга.

Призначене видання як для науковців, так і для широкого загалу. Творчий колектив збірника та засновники наукової серії наперед вдячні усім небайдужим за підтримку популяризації творчої спадщини Агатангела Кримського, та долучення до дослідження у галузі державотворення країн Сходу. Намагалися врахувати усі конструктивні зауваження на адресу авторів окремих матеріалів та збірника загалом, тому прагнули зібрати якомога ширше коло фахівців з різних сфер – істориків, правознавців, філологів.

Висловимо вдячність тим, хто долучився до фундаментального видання, дослідникам з різних куточків України, які займаються як доробком А. Кримського, так й загалом сходознавчою тематикою. Це вчені з Луцька, Львова, Кам’янця-Подільського, ентузіасти-краєзнавці з малої Батьківщини Агатангела Кримського – Звенигородки. Приємно, що до участі відгукнулися як знані вчені, так і ті, хто лише робить перші кроки на теренах вивчення Сходу, проблем його державного управління та безпеки. Автори проекту чекають на пропозиції щодо подальших наукових розробок, які дозволять залучати вивчений досвід у вітчизняні практики.

Володимир Омельчук

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа