Відень – європейська столиця шпигунів. Не без сліду українських олігархів

В Австрії зараз розгоряється не аби який шпигунсько-корупційний скандал пов’язаний із зникненням двох мільярдів євро із платіжної системи Wirecard, керівник якої Ян Марсалек при допомозі ГРУ Росії втік у Білорусь.
jan-marsalek
А кілька днів тому австрійські спецслужби затримали колишнього депутата парламенту від ультраправої партії FPÖ Томаса Шелленбахера. Він, в свою чергу, дав свідчення на екс-главу операцій Федерального відомства захисту конституції і боротьби з тероризмом Мартіна Вайса, який з 2018 року співпрацював з Wirecard і неодноразово бував в Росії. Обох підозрюють в організації втечі Марсалека в Білорусь, а Вайса ще і в тому, що він, користуючись службовим становищем, допомагав Wirecard перевіряти на платоспроможність порносайти, які обслуговувала компанія. За інформацією «Досьє», в їхніх справах можуть з’явитися і нові звинувачення.
Нагадаємо, 18 червня 2020 роки після тривалого скандалу Ян Марсалек був звільнений з Wirecard. За інформацією «Досьє», на наступний же день він вилетів приватним літаком до Білорусі з невеликого австрійського аеропорту, можливо, підкупивши співробітника прикордонного контролю. Пілоти, які здійснювали рейс, також були затримані і дали свідчення на Шелленбахера і Вайса.
Люди, яких слідство вважає подільниками Марсалека, – вельми цікаві персонажі. До своєї відставки в 2018 році Вайс був третім за важливістю людиною в австрійській розвідці. А підприємець і інженер Томас Шелленбахер тісно пов’язаний з українським олігархом Ігорем Коломойським. За інформацією «Досьє», в 2008 році австрієць відвідав Україну, де познайомився бізнес-партнером Коломойського Ігорем Палицею. Між ними зав’язалася дружба, і Шелленбахер став допомагати Палиці і його приятелям отримувати прописку в Австрії. Так, сам Палиця і його найближчий помічник Віктор Бабущак були прописані в австрійському будинку Шелленбахера, а український мільярдер Артур Абдінов зареєструвався в будинку його батьків. Згодом співпраця українських підприємців і австрійця Шелленбахера розширилося – вони стали вести спільний бізнес і купувати нерухомість в Європі (зокрема, готелі, нічні клуби і публічний будинок).
У 2013 році перед виборами в парламент Шелленбахер посів дев’яте місце в списку ультраправої партії FPÖ. Спочатку в парламент він не пройшов, однак завдяки щасливому для нього випадковості троє кандидатів, які були попереду нього, відмовилися від свого місця, в результаті чого Шелленбахер все ж став депутатом.
Nationalratsabgeordneter Thomas Schellenbacher (F) am Rednerpult
Nationalratsabgeordneter Thomas Schellenbacher (F) am Rednerpult
На новій роботі він з’являвся рідко, зате очолив парламентську суспільство Австрійсько-української дружби. Згодом були опубліковані судові документи, в яких стверджувалося, що за місце Шелленбахера в парламенті заплатили українські бізнесмени – в тому числі, олігарх Ігор Коломойський, його бізнес-партнер Ігор Палиця і син тодішнього міністра юстиції Максим Лавринович.
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа