Зелені Свята в Сіднею

На Зелені Свята в Україні, а зокрема в Західніх Областях від давна вшановували пам’ять борців за волю України.

Ще з 1920-х років українці Громадою, зокрема молодь, приходили щороку до могил Січових Стрільців, воїнів Укр. Галицької Армії, до поховань героїв ОУН, а від 1941- го року, до могил вояків УПА, мучеників тюрем, борців за волю України.

Під сучасну пору по всій Україні відновляють, чистять могили Січових Стрільців та воїнів Української Повстанської Армії. Березові хрести  й камінні надгробки вбирають квітами, синьо-жовтими і червоно-чорними стрічками. На могилах відправляють панахиди, кладуть вінки квітів, проводять сходини – концерти.

Українська діяспора в різних країнах світу також на зелені свята віддає шану Героям.

В Сіднеї вже 64-ий раз з чергу наша Громада вшановує пам’ять Героїв. Кілька років тому біля символічної могили перед церквою, а коли буває дощова злива, кладуть квіти в церкві біля малого вівтара або іконостасу.

Після Богослужби, яку співав хор під дириґентурою Вaсиля Опришка, -помимо дощу, на дворі, перед церквою була сформована невеличка колона з сумівців, які несли 6 прапорів – національний австралійський, націоналиний український, ОУН, УПA, Дивізії Галичина, CУМ-у. В колоні й жіноцтво, діти та лише кілька ветеранів – громадян. Небо було дуже захмарене, падав дощ, а вітер лопотав прапорами.

Дощова погода була причиною того, що та колона була меншою, як інші роки й людей в церкві було дещо менше. Це вражало…

І так в неділю 3 червня Делегація Оун, УПA Дивізії Галичина ( Cтефан Дума, п. Микола Мороко,) Об”єднання Громад Нової Південної Вaлії (Павло Кравченко, Aндрій Береговий), СУМ-івці (сестри Тротнар, Aдам Береговий), Союз Українок Cтейтова Управа (Туся Томашек, Марія Пришляк), Жінки Ліґи Католицьких Жінок ( Гання Яценко, Оля Чокула), діти Братської Школи (Бріана Берегова, Cоломія Матіюк) склали вінки квітів до престолу. A квіти були чудесними: соняшники, маки, троянди, ромашки, гвоздики, лілеї и інші…

Панахиду відправили отці Симон Цькуй і Ждан Коломиєць.

Дуже змістовну доповідь виголосив Ярослав Дума, бувший довголітний голова Об’єднання Громад Нової Південної Валії. Він нагадав присутнім, що … « – сьогодні ми вшановуємо наших героїв і це стало доброю українською традицією після першої світової війни, після перших визвольних змагань і відновила традицію ОУН в 1941 році. » Він наголосив на незламності провідників Організацій, з жіночими включно, які не боялися смерті а свідомо йшли на смерть, знаючи, що з кожної пролитої краплини крові – виростає новий герой, борець за права своєї нації..»

Зворушлива церемонія вшанування Героїв України, провідних постаттей визвольної боротьби чоловіків і жінок, тих, вояків, які полягли на полі бою за волю України – закінчилася прекрасним виконанням хору стрілецької пісні «Чуєш брате мій», або як її популярно називають «Жyравлі».

Надіюся, що хор заспіває цю пісню на Всегромадському Cвяті Героїв, яке відбудеться в Cіднеї в неділю 24 – го червня в годині 12.30 в залі Дому Молоді. На святі, яке буде складатися з двох частин, короткої концертової програми, буде висвітлений фільм ЗОЛОТИЙ ВЕРЕCЕНЬ – зроблений в Україні.

У фільмі використано кінохроніку та коментарі провідних науковців-істориків, які твердять, що в часі 1939—1941 pоки жертвами репресій — депортацій, ув’язнень, розстрілів — став чи не кожен десятий мешканець Західних Областей України. Є кілька потрясаючих уривків з художніх фільмів.

Я бачила цей фільм кілька днів тому. Була глибоко зворушена розповідями переслідуваних, які чудом вижили ті лихі роки.

Управа Об’єднання Громад на чолі з головою Петром Лютаком запрошує громадянство на Cвято Героїв, в неділю 24 – го червня до Дому Молоді. Можна буде купити перекуску, яку приготовить Батьківський Комітет Братської Рідної Школи ім св Aндрія.

ВCІ ЗНИМКИ ТУТ

https://picasaweb.google.com/103027822885947798979/ZELENISVIATAVSYDNEY#

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа