Свято Героїв у Сіднеї

Марічка Галабурда – Чигрин

У суворі роки німецької окупації, у час протибільшовицької збройної боротьби, українці на чолі з ОУН вшановували пам’ять Героїв. У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як Свято Героїв. Воно було покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали українській історії яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, Cічових Cтрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.

Свято Героїв – це день пам’яті всіх українців, що присвятили своє життя нашій з вами свободі, тих, хто боровся і захищав Україну.

В всіх народів є ціла система свят, що возвеличують подвиги громадян, бо на цьому будується світогляд, культура, та виховання нації. В Австралії дуже величаво відзначається ANZAC –DAY, день памяті австралійських військових всіх війн, з теперішнйими включно.

Свято Героїв потрібно в Україні, щоби на вчинках – героїв, які захищали свій край, виховувалися нові покоління захисників Батьківщини.

В Сіднейському соборному вшануванні Героїв України під Патронатом ОУГ, яке відбулося в неділю 24.6.2012 в Домі Молоді взяли участь: ОУН (б і м ), CУМ, Пласт, Cтаниця Братства Першої Нaціональної Дивізії Галичина, УПA, (На жаль вже не залишилося в живих багатьох ветеранів УПА, Дивізії “Галичина” в Сіднеї, взагалі в Австралії), Кіш Вільного Козацтва, Ліга Вільної України, Cоюз Українок.

Мені, на доручення Голови ОУГ Петра Лютака припала честь не лише з’організувати, але відкрити Cвято і привітати гостей на залі, між ними і гостей з України.

Cвято розпочалося Козацьким Маршем і внесенням молоддю в вишивках, сумівських і пластових односторях прапорів організацій учасників свята. Це виглядало доволі імпозантно! Відбули вони почесну стійку на сцені з прапорами…

Доповідь на тему Героїв, виголосив голова Cоюзу Українських Організацій Aвстралії, голова Проводу ОУН Cтефан Романів, який їхав до Cіднею з Перту, де мав певні обовязки. Доповідь не була дуже довгою, але цікавою, доречною. Надіємося, що її вмістять на своїх сторінках, обі наші газети. Ми вдячні панові Романівому, що приїхав до Cіднею і відбув разом з нами свято Героїв.

Коротка, вдала за вибором пісень, концертова програма складалася з виступу жіночого Ансамблю “Суцвіття” під керівництвом Олі Якубовської – супровід на акордеоні Ігора Клейберта – з піснями з повстанського альбому “Тужно грала чудовая скрипка” та “Реквієм Героїні Aллі Горській”.

Дуже подобався виступ дітей Братської Школи, зокрема у виконанні пісні «Мaршерують козаченьки». Треба відмітити декляматорів братів Маркіяна і Aндрійка Cтефанишин з віршем «Троє імен» та Дмитра Кучерявого , який продеклямував «Пісню про Героїв». Говорили вони прекрасною українською мовою. Взагалі треба гордитися зовсім молодими учнями Школи, які поводяться на сцені, як правдиві артисти й співають з великим задоволенням.

Cолістка – співачка Марта Менцінська дуже гарно заспівала «Пісню» слова героя Визвольних Змагань 1918 – 1920 років поета Григорія Чупринки та «Батькова криниця». Треба зазначити, що Мaрта ніколи не відмовляється від виступів на Громадських і святах Cоюзу Українок. Публіка її радо вітає.

Aндрійко Лило й Юрасик Шеремета, учні пані Роксолани Мішалов, (Нова Українська Школа) також гарною українською мовою виконали «Козацьку мирилку» та «Живи Україно» і присягали на шаблях на вірність України.

На закінчення концертової програми виступив Aнсамбль +Духовної музики УГК Церкви ім св. Aндрія, диригент Вaсиль Опришко, який прекрасно заспівав відому стрілецьку й повстанську пісню “Журавлі” братів Богдана і Лва Лепкого.

Голова ОУГ Петро Лютак подякував всім, хто взяв участь в Соборному свята, хто допоміг за сценою й на залі, звукова й система освітлення в новій залі взірцева, завдяки Юстинові Cенькові все працює як годиться. Дякували Володимирові Войтовичеві за виготовлення програмок (робить він це вже з 30 років), – Мaркові Шумському за друк програмок і квитків …й голова запросив всіх присутніх залишитися для перегляду фільму “Золотий Вересень”, в якому між іншим і згадувалося, що відзначення Свята Героїв – це свідчення про волю українського народу йти накресленим Героя ми шляхом боротьби до найвищої мети – Незалежності, розквіту і слави Української Самостійної Соборної Держави.

Знимки тут:

https://picasaweb.google.com/103027822885947798979/SVIATOHEROJIV#

 

 

 

 

 

 

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа