Лист до редактора: Австраліє, нехай Україна матиме ваші списані гелікоптери Taipan

kyivpost

Переклад: Український погляд

Ексклюзивно: австралійська війна в Україні

mrh-90taipan

Повідомляється, що Сили оборони Австралії (ADF) списують свій парк із 45 вертольотів MRH 90 Taipan, який був назавжди приземлений минулого року після смертельної катастрофи в липні.

На роздатковому фото без дати зображено Eurocopter MRH-90, про який Австралія заявила, що придбає 12 важких гелікоптерів для своїх військових вартістю один мільярд доларів (700 мільйонів доларів США) після того, як вибрала французьку конструкцію вертольота Black Hawk. Сполучені Штати, обраний військовий постачальник Австралії, у Мельбурні 31 серпня 2004 року. Контракт було укладено з австралійською дочірньою компанією Eurocopter Australian Aerospace, з поставкою літаків між 2007 і 2008 роками. AFP photo/Australian Defence

Ідея передачі списаного парку вертольотів MRH-90 Австралії в Україну була запропонована декількома сторонами після того, як уряд прийняв рішення про дострокове списання. Проте нещодавно повідомлена подія у повісті про MRH-90 полягає в тому, що ADF планує розібрати та поховати ці літаки, а не подарувати їх Україні.

Існують вагомі причини, чому дарування парку MRH-90 Україні має набагато більше сенсу, ніж їх злам. В Україні хронічно не вистачає гелікоптерів після того, як Росія почала часткове вторгнення в 2014 році та повномасштабне вторгнення в Україну майже два роки тому. Після розпаду СРСР три десятиліття тому Збройним Силам України дісталося понад 400 військових гелікоптерів, в основному багатоцільові вертольоти Мі-8 HIP і бойові вертольоти Мі-24 HIND.

До 2014 року більшість із цих гелікоптерів уже не були придатними до польотів, із зношеними двигунами, коробками передач і лопатями гвинтів, і багато з них були канібалізовані, щоб інші могли літати.

Україні не вистачало виробничих можливостей для багатьох запасних частин, і вона змогла запустити у виробництво запасні лопаті ротора лише незадовго до повномасштабного вторгнення 2022 року.

Український гелікоптерний парк, який нараховує кілька десятків літальних апаратів, сильно перевантажувався з перших днів повномасштабного вторгнення 2022 року. Під час битви за Київ у перші тижні війни флот цілодобово використовувався для нанесення ударів по російських військах, які облягали столицю, при цьому багато гелікоптерів і мужній екіпаж літаків збили російські ППО.

Обложений український гарнізон у Маріуполі тижнями поповнювався гелікоптерами, які прилітали під російську ППО. Але ця героїчна операція була припинена після того, як росіяни заблокували доступ і збили гелікоптер, убивши екіпаж і поранених військовослужбовців, яких евакуювали.

Союзники по НАТО, в тому числі США, передали залишки радянських і російських гелікоптерів, щоб частково компенсувати втрати України. Флот зараз складається з прославленого «зоопарку» з не менше шістнадцяти варіантів двох основних типів вертольотів.

Оскільки бойових вертольотів HIND мало, багато транспортних засобів HIP були модифіковані для стрільби надземними ракетами Hydra та Zuni, що поставляються із Заходу. Але модифікація залишених транспортних вертольотів у бойові вертольоти не може не вирішити головний біль зношеного, недостатньо міцного, скорочуваного та значною мірою застарілого парку військових вертольотів. Сучасні західні гелікоптери потрібні Україні як швидко, так і у великій кількості.

Чому уряд Австралії не запропонував Україні гелікоптери MRH-90 попередньо, коли ухвалювалося рішення про їх достроковий вихід на пенсію, залишається питанням без відповіді.

Погодження з планом ADF з утилізації та захоронення активів, на які платники податків витратили понад 3 мільярди доларів США та які мають роки служби, вважається дивним. Безсумнівно, міністерство оборони може знайти будь-яку кількість нерелевантних «пояснень», як ми бачили в їхній триваючій кампанії в ЗМІ, яка, здається, спрямована на те, щоб відбити Україну від запиту на отримання сорока з лишком законсервованих багатоцільових винищувачів RAAF F/A-18 Super Hornet. Дарування парку MRH-90, запасних частин, що залишилися, документації та допоміжного обладнання не тягне за собою будь-яких майбутніх фінансових зобов’язань або зобов’язань щодо підтримки для Австралії. Варіанти серії NH-90 експлуатують дев’ять європейських союзників України, усі з яких були щедрими донорами військового обладнання та навчання. Україна вже експлуатує Airbus Super Puma і налагодила ланцюжки постачання в Європі. Таким чином, проблеми з ланцюгом поставок і техобслуговуванням, які переживали ADF під час експлуатації MRH-90, просто не стосуються України – європейські союзники України можуть вирішити ці проблеми.

З іншого боку, транспортування літаків MRH-90 до Європи також є завданням, яке можуть виконати інші союзники України, якщо міністерство оборони вирішить, що це занадто дорого або незручно. Дарування решти MRH-90 Україні стане стратегічною винагородою для Австралії. Тривала кампанія Росії з дестабілізації Європи та Близького Сходу та втручання в політику Заходу безпосередньо загрожує інтересам Австралії як світового експортера.

У грі з нульовою сумою між Росією та Заходом утилізація MRH-90 замість того, щоб подарувати їх Україні, фактично є допомогою Росії в її геноцидній кампанії завоювання України.

Уряд Австралії, можливо, захоче поставити кілька складних запитань своєму міністерству оборони — особливо тому, що Україна попросила ці гелікоптери.

Кафкіанський епізод утилізації MRH-90 є одним із багатьох, які ми бачили в ADF протягом останніх двох десятиліть, і той, який повинен змусити політиків і громадськість попросити реальних пояснень – а не надуманих виправдань, які не мають сенсу.

Суть полягає в тому, що дарування флоту MRH-90 Україні є дешевим і приносить хороші стратегічні та політичні прибутки без жодних тягарів для уряду чи платників податків.

Стефан Романів

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа