Париж, 7 січня (Reuters). У віці 96 років помер Жан-Марі Ле Пен, засновник Французької націоналістичної партії «Національний фронт», який чотири десятки років хитав політичний істеблішмент Франції.
Його смерть підтвердила політична партія його дочки Марін Ле Пен “National Rally”.
Зухвала суміш націоналізму, популізму, красномовства та харизми Ле Пена допомогла йому переписати параметри французької політики протягом 40-річної кар’єри. Політичні арґументи Ле Пена щодо імміґрації певним чином були провісниками арґументів Дональда Трампа, які допомогли йому потрапити до Білого дому.
У тій чи іншій мірі Жан-Марі Ле Пен провів своє життя у боротьбі, чи то як солдат у колоніальних війнах Франції, як засновник націоналістичної партії Національний фронт, за яку він брав участь у п’яти президентських виборах, чи у політичних сутичках зі своїми дочками. Він приголомшив світ, дійшовши до другого туру президентських виборів у 2002 році, а потім переконливо програв Жаку Шираку, оскільки виборці підтримали центристського консерватора.
Відвертий націоналіст, Ле Пен був лихом для Європейського Союзу, який він розглядав як наднаціональний проект, що узурпує повноваження національних держав, викликаючи невдоволення європейських політиків.
Полеміка була постійним супутником Ле Пена: звинувачення в расизмі переслідували Національний фронт з того моменту, як він став співзасновником партії в 1972 році.
У 1996 році його судили, засудили та оштрафували за заперечення військових злочинів після того, як він заявив, що нацистські газові камери були «лише деталлю» історії Другої світової війни.
Цей коментар викликав обурення у Франції, де колаборантська поліція заарештувала тисячі євреїв, які були депортовані до нацистського табору смерті Освенцім ( в якому вбили братів Степана Бандери – ред.) у 1942 році.
«Я підтримую це, тому що вірю, що це правда», — сказав він у 2015 році, коли його запитали, чи не шкодує він про свій коментар.
Керівник National Rally Джордан Барделла підтвердив смерть Жан-Марі Ле Пена в соцмережі X.
На фото з соцмережі Х: Ле Пен виступає в Парижі біля пам’ятника Жанні Д’Арк (це для французьких націоналістів приблизно таке саме традиційне місце, як для українських — пам’ятник Бандері у Львові)