Єврооптимісти побачили в дешевому російському газі загрозу енергонезалежності України

75262222_10157919192862244_1925322100927627264_n

Заява об’єднання Єврооптимістів
щодо недопущення загроз енергонезалежності України

Заяви Міністра енергетики та захисту навколишнього середовища України О. Оржеля щодо створення “фонду розвитку соціальних проектів та покриття субсидій за рахунок знижки ціни на газ Газпромом” та допустимість купівлі газу в Газпрому за “спеціальною знижкою”, в контексті переговорів у нормандському форматі, створює загрозу енергетичній безпеці держави та ризики повернення України до газової залежності від Газпрому, з огляду на наступне.

Починаючи з 2014 року Україна боролася за свою енергонезалежність. Як результат Україна не закуповувала газ по завищеній, монопольній ціні в Газпрому більше чотирьох років, виграла низку судових позовів в міжнародних арбітражах, створила конкурентний ринок газу, імплементувавши норми права Європейського Союзу в національне законодавство, здобула сильних регіональних союзників та повагу міжнародних партнерів.

Тому, маючи сильні вихідні позиції, відтерміноване на 2 роки будівництво газогону Норд Стрім 2, повні газосховища газу, Уряд Гончарука може на рівних вести переговори з Газпромом, які повинні бути розділені від переговорів щодо закупівлі газу, нормандського формату чи інших політичних процесів.

Уряд зобов’язаний наполягати на новому, довгостроковому транзитному контракті згідно з права ЄС, строком не менше 10 років в об’ємі не менше 70 млрд м3 газу щорічно, дані переговори повинні носити суто комерційних характер та в відповідності до права України та Європейського Союзу.

Недопустимі є умови Газпрому щодо відмови України від рішень Стокгольмського арбітражу, в обмін на укладення договору транзиту на договір по закупівлі газу по спеціальній ціні.

В той же час, розуміючи геополітичну нестабільність, Україна повинна продовжувати початий в 2014 році шлях до повної енергонезалежності через – збільшення власного видобутку газу та енергоефективності, підписавши угоди про розподіл продукції з інвесторами на видобуток газу на 9 великих перспективних родовищах, а також оголошення конкурсів на залучення інвестицій в видобуток газу на шельфі Чоргого моря, що дасть можливість забезпечити державу газом власного видобутку в перспективі 5-7 років;

– розвиток енергетичних зв’язків з країнами – стратегічними партнерами України в енергетичній сфері, в рамках Східного партнерства та ініціативи Тримор”я;

– створення ефективної системи управління ГТС та газосховищами, побудови/збільшення потужностей інтерконекторів, залучення інвестицій та партнерів в створення газового хабу, газової біржі та збільшення ліквідності та конкуренції на газових ринках;
– співпрацю з Литвою та Польщею задля забезпечення інфраструктури доступу до LNG газу, який суттєво дешевший від газу в трубі.

Закликаємо Уряд не приймати жодних рішень, котрі нестимуть загрозу повернення до залежності від Газпрому та не поєднувати комерційні переговори з іншими політичними процесами, переговорами в Нормандському форматі, де газові питання можуть стати розмінною монетою і дорого коштувати українцям.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа