Велична подія зібрала жителів та гостей Бережан, педагогів та учнів Бережанської гімназії ім. Б.Лепкого та інших шкіл, музеїв, заповідника біля пам’ятника Б.Лепкому – відзначення 210-ої річниці з дня заснування гімназії в Бережанах, однієї з найдавніших у Галичині та Україні.
Захід розпочався із внесення прапора України, хоругви гімназії, спільного виконання Державного Гімну України. Кращим гімназистам доручили запалити свічки пам’яті на могилах професорів та учнів гімназії, а також на могилах воїнів УПА, зв’язкової УПА Галини Дидик, воїна АТО Олександра Філя, який загинув на Сході України, покласти квіти до фігур Ісуса Христа та Матері Божої, до пам’ятників Т. Шевченку, Б. Лепкому. Усіх колишніх гімназистів і вчителів вшанували хвилиною мовчання.
Як зазначив у виступі директор гімназії ім. Б.Лепкого М.Будар, 1805-го року колишні галицькі урядники перевели гімназію зі Збаража до Бережанської ратуші. Опікувалась навчальним закладом княгиня Ізабелла Любомирська. 2 вересня 1805 року гімназія відчинила двері нових навчальних приміщень на другому поверсі ратуші перед учнями перших п’яти класів. Спочатку мовами викладання були німецька і польська. У 1905 р. створили перші україномовні класи.
У 1900 – 1910 рр. в гімназії діяв учнівський гурток «Молода Україна». Тут працювали відомі українські діячі освіти, науки і культури Олександр Барвінський, Богдан Лепкий, Степан Томашівський, Роман Борковський та інші. Учнями Бережанської гімназії в різні роки були Лев Лотоцький і його сини Антін, Володимир-Богдан та Михайло, Ярослав Бабуняк, Павло Баб’як, Осип Баран, Осип Дяків-Горновий, Осип Ковшевич, Франц Коковський, Зенон Кузеля, Мирослав Кушнір, Мирослав Лабунька, М. Мороз, Рудольф Мох, Омелян Огоновський, Михайло Осадца, Михайло Рудницький, Василь Савчак, Володимир Савчак, С. Соневицький, Ярослав Старух, Яків Струхманчук, Петро Федорів, Антін Чернецький, Маркіян Шашкевич, Михайло Яцків, Ярослав Скасків та інші особистості, а також чимало діячів польської, німецької, єврейської, чеської культур. Під пильним оком учителів, професорів зросло не одне покоління гімназистів-патріотів, яких заслужено назвали «гніздом орлів над Золотою Липою», й не одній сотні учнів гімназія відкрила й надалі відкриває добру дорогу в життя.
Гімназія, яка відіграла помітну роль у духовному розвитку Східної Галичини, сприяла українському відродженню в краї, була одним із генераторів національно-визвольних ідей на теренах Галичини, діяла до 1944 року. У 1992-му, після проголошення Незалежності України, відновила свою діяльність на вул. Руській. Із 2003 р. носить ім’я Богдана Лепкого.
Сьогодні колектив гімназії пишається вагомими здобутками у навчально-виховній роботі, успіхами своїх талановитих випускників. За останні роки, згідно з рейтингом шкіл із зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) гімназія входить до кращих шкіл України. Гімназисти щороку є переможцями і призерами предметних олімпіад, Малої Академії наук, міжнародних конкурсів: з української мови та літератури ім. П.Яцика, інформаційних технологій – «Бобер», математики – «Кенгуру», історії – «Лелека». За роки діяльності сучасної гімназії близько 25 відсотків її випускників нагороджені золотими та срібними медалями. Гордістю відродженої гімназії є зразковий ансамбль танцю «Розмарія – учасник та переможець багатьох конкурсів, фестивалів. Із приємністю згадуються з’їзди гімназистів, урочисте відзначення 200-ліття гімназії, презентація збірника «Бережанська гімназія. Сторінки Історії», ювілейні заходи, науково-пізнавальні конференції, багато інших важливих митей в житті гімназійного колективу.
Бережанська гімназія нині – серед перших у багатьох суспільно-політичних подіях, що відбулися в Україні останнім часом. Під час Революції Гідності учні та педколектив гімназії брали участь у мітингах та молебнях, марширували вулицями міста у підтримку Майдану. Акції, флешмоби, волонтерство на підтримку воїнів АТО – неповний перелік, що підтверджує національно-патріотичний дух Бережанської гімназії.
Молебень за здоров’я гімназистів відслужили отці-декани Михайло Бугай та Микола Зоренний. Зворушливими були виступи-спогади гімназистів довоєнних та воєнних (Друга Світова) років – Мирослави Костів-Райтер, Василя Мрочка, Богдана Сендецького. Слово мали заступник директора з виховної роботи Світлана Обрин (ведуча дійства),колишні гімназисти Ольга Лемик(Жеребецька), випускниця 1996 р., нині зав. методкабінету, президент учнівського колективу, учениця 10 кл. Ольга Халупа, учень 5 класу Родіон Гичка.
Колектив гімназії з ювілеєм навчального закладу щиро привітали заступник голови районної держадміністрації Петро Гончар, міський голова Володимир Музичка, директор музею Б.Лепкого Олег Захарків, заслужений працівник культури України, почесний громадянин м. Бережани, лауреат премії ім. Братів Лепких, учений секретар заповідника Надія Волинець, методист райметодкабінету, історик, краєзнавець Василь Бич, голова районної молодіжної громадської організації «Гімназія» Надія Коковська.
Натхненно звучали під час святкового дійства поезії й пісні у виконанні учнів відродженої гімназії. Хвилюючим був танцювальний флешмоб «Повертайся живим», присвячений героїзму українських військових, серед яких є й колишні гімназисти, у війні на Сході України. У кінці розгорнули полотно з відбитками рук (у рамках акції «Руки гімназистів – оберіг для воїнів АТО»), яке священики окропили свяченою водою, щоб відправити освячене полотно в АТО на передову, у ті військові частини, де служать гімназисти. Відрадно, що естафета ідейності поколінь триває!
Тетяна Бідзіля, м. Бережани, Тернопільська обл.
Фото автора.