Венеціанська комісія критикує законопроект про мови

Венеціанська комісія вважає, що в законопроекті «Про основи державної мовної політики» «регіоналів» Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка недостатньо гарантій використання та захисту української мови.

За словами голови Відділу демократичних інститутів і фундаментальних прав Венеціанської комісії Артеміди-Тетяни Чіски, у висновку до законопроекту Комісія зазначила, що нинішній проект закон більше не приділяє спеціальної уваги російської мови, оскільки практично у всіх його положеннях посилання на цю мову замінені посиланнями на «регіональний мова і мова меншин».

У той же час у висновку Комісії зазначається, що, незважаючи на те, що відповідно до статті 10 Конституції України українська є єдиною державною мовою, деякі статті проекту закону надають російській такий же рівень захисту, як і українській.

Зокрема, йдеться про оприлюднення актів центральних органів влади російською мовою.
Крім того, Комісія зазначила, що визнання лінгвістичної свободи засобів масової інформації, виходячи з ринкових оцінок, може призвести до домінування російської мови.
Комісія звернула увагу на відсутність у проекті закону вимог до теле-, радіокомпаній щодо щоденної квоти на мовлення державною мовою.

«У цих положеннях можна побачити навіть зменшення ролі української мови», – йдеться у висновку.
При цьому в Комісії зазначили, що в цілому представлений проект закону кращий, ніж попередній проект закону про мови в Україні, висновок щодо якого було схвалено Комісією у березні цього року.
Нагадаємо, народний депутат Сергій Ківалов раніше повідомив, що Венеціанська комісія виступила на підтримку мовного законопроекту.

Як відомо, законопроект «Про основи державної мовної політики» був зареєстрований у парламенті 26 серпня цього року.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що в разі прийняття законопроекту російська мова стане регіональною в 13 з 27 адміністративно-територіальних одиницях України: у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим та містах Києві і Севастополі.

Кримсько-татарська мова стане регіональною в АР Крим, угорська – в Закарпатській області, румунська – в Чернівецькій. Інші мови національних меншин отримають захист в менших адміністративно-територіальних одиницях.

За матеріалами: Ліга, Комментарии

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа