Вандалізм на Байковому. Зруйновано меморіальний знак на могилі ідейного засновника Української держави Миколи Міхновського

Це вже третій напад на місце пам’яті Миколи Міхновського. Посмертний.

Велика Олена Теліга ставила Миколу Міхновського в один ряд з Тарасом Шевченком, Оленою Пчілкою, Іваном Франком і Лесею Українкою…

2016 року вандали зруйнували бронзовий пам’ятник Миколі Міхновському на Байковому кладовищі в Києві, понад два роки ідеолог Самостійної України стояв обезголовлений. На жаль, держава не відновила пам’ятник творцеві Української державності. Це 8 вересня 2018 р. зробив Історичний клуб “Холодний Яр”. Але вже 22 вересня погруддя Міхновського (тепер гранітне) було пошкоджене: відбито вуса, пошкоджено ніс, обличчя попалене, його вкрили тріщини. Вже 2 листопада ми відновили погруддя.

Торік виповнилося 150 років від Дня народження М. Міхновського. Ця дата є в постанові Верховної Ради “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022 – 2023 роках”, які мають відзначатися на державному рівні…

2 вересня 2023 р. Історичний клуб “Холодний Яр” урочисто відновив могилу Миколи Міхновського, поставивши мармурову плиту на місці його поховання.

Цього року Історичний клуб “Холодний Яр” на виконання Постанови Верховної Ради України №1982-IX “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022 – 2023 роках” вирішив провести реконструкцію місця пам’яті творця українського війська, впорядкувати стежку та місце навколо меморіального знаку Миколи Міхновського,– так, щоб було видно, що тут спочиває ідейний засновник Української держави.

Благодійна організація “МБФ «Глорі юей»” погодилася організувати збір на фінансування проєкту.

Сьогодні, 8 липня 2024 р., прийшов підрядник, що почати роботи, і побачив, що меморіальний знак знесено і кудись вивезено. З Максимом Коляденком ми негайно вирушили на Байкове. Попри ракетний обстріл ми вже перед 11.00 були на місці вандалізму.

Спочатку пішли до директора Байкового кладовища – Валерія Миколайовича Печеного. Від відхрестився, мовляв, це не ми, ми нічого не знаємо. Я зауважив, що директора ця подія не обурила і не здивувала. Коли ми попросили поїхати з нами на місце вандалізму, він категорично відмовився. А ще він прохопився, що до нього місяців 2 чи три тому приходив хтось і скаржився, що біля могили його рідних ми поставили меморіальний знак. І він йому, бачте, заважає. Цікаво, що всі могили біля меморіального пам’ятника Міхновському занедбані, заросли бур’яном, на могилах немає навіть сухої квіточки. Тобто ця скарга вийшла не від дбайливого родича покійних, а, на нашу думку, від ненависника Української держави.

І директор кладовища Печений знає, хто це…

Потім ми викликали поліцію. Провадження почато.

Чи допитає поліція добродія Печеного, побачимо….

Я звернувся до своїх приятелів – голів комітетів Верховної Ради України Дмитра Наталухи і Ярослава Железняка – з проханням допомогти і в розголосі – щоб Україна знала про це. Просили ми і допомогти відновити могилу Міхновського, посприяти, щоб її внесли в реєстр пам’яток, які охороняються державою. Хочемо, щоб поліція вчинила на цей раз не так, як у минулі роки, а знайшла зловмисника.

Історичний клуб “Холодний Яр” шукає союзників у відновленні справедливості.

Раніше ми були самотні в обороні пам’яті шляхетного Миколи Міхновського.

Тепер віримо, що будемо не одні.

Миколі Міхновському слава!

Роман Коваль, президент Історичного клубу “Холодний Яр”, член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа