Якщо раніше пацієнти з вірусним гепатитом С у важких станах могли отримати лікування хоча б в іншому регіоні України, то зараз запаси препаратів вичерпані або зарезервовані під пацієнтів, які вже почали лікування.
На тлі війни зростає ризик поранень та контактів з неперевіреною кров’ю, тому шанси інфікуватися вірусним гепатитом С істотно зростають. Відповідно, зростає і число тих, хто потребує лікування вірусного гепатиту. В Україні препарати для терапії даного захворювання купує держава, і пацієнти можуть їх отримувати безкоштовно. Проте на Національну Гарячу Лінію з питань вірусних гепатитів щоденно надходять звернення від людей, які потребують лікування і не можуть його отримати.
Фахівці Гарячої Лінії констатують, що препаратів, закуплених державою, цьогоріч було не достатньо для всіх, хто мав пройти лікування. Саме тому медзаклади в регіонах створюють таку собі чергу – «листки очікування». Фахівці Гарячої Лінії рекомендують усім, хто бажає отримати лікування, записуватися до цих листків. Проте є категорії пацієнтів, якім препарати надаються першочергово, – це люди, в яких діагностовано цироз печінки, ті, кому надалі потрібно буде проходити хіміотерапію для лікування онкологічних захворювань, військові та ветерани.
«Якщо на Гарячу Лінію зверталася людина і ми розуміли, що її стан критичний і терапія потрібна терміново – ми намагалися скерувати людину для лікування вірусного гепатиту С до інших областей у медзаклади, де були вільні курси. Зокрема, чимало пацієнтів були переадресовані до Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України. Проте наразі препарати для лікування вірусного гепатиту С недоступні навіть для цих категорій пацієнтів», – зазначає Коломійчук Людмила, лікар-інфекціоніст, яка співпрацює з Національною Гарячою Лінією з питань вірусних гепатитів, завідувач відділення СНІДу з палатою інтенсивної терапії.
Тому єдиним виходом для багатьох пацієнтів у важкому стані є придбання ліків власним коштом. Варто враховувати, що далеко не всі родини мають для цього належний рівень доходу. Навіть простежується сумна закономірність – чим гірший стан здоров’я пацієнта, тим менше в нього та його родини коштів для лікування, враховуючи, що стан здоров’я не дозволяє людині повноцінно працювати.
На жаль, це не єдина небезпечна тенденція, на яку звертають увагу фахівці Національної Гарячої Лінії з питань вірусних гепатитів.
«Під час розподілу препаратів застосовується принцип, що ліків має вистачати на весь курс лікування (3 або 6 місяців). Відповідний підхід обумовлений тим, що лікування ефективне саме за умови проходженням повного курсу. Але чомусь пацієнти думають, що коли вони куплять частину ліків, розпочнуть прийом і вже після цього поінформують про потребу в лікуванні медпрацівників – для них знайдуться безкоштовні курси. На жаль, відповідна схема не працює. Починати терапію, придбавши ліки власним коштом, варто, якщо є фінанси для придбання препаратів на повний курс. Перерва в прийомі ліків загрожує тим, що вірус адаптується до препаратів, і вони перестануть на нього діяти. Це значний ризик як для здоров’я самої людини, так і для суспільного здоров’я в цілому», – пояснює Коломійчук Людмила.
Також частина людей заради економії купує лише один препарат зі схеми. Відповідно, терапія втрачає свою ефективність, і формується резистентність (стійкість) вірусу до препаратів.
«Затримки з закупівлею необхідних для лікування вірусного гепатиту С препаратів можуть спричинити поширення захворювання, розповсюдження та формування більш складних форм захворювання, які потребують більш тривалого прийому препаратів і набагато важче піддаються терапії. Тому в перспективі держава отримає додаткові витрати, пов’язані з тим, що лікування пацієнтів буде більш тривалим, можливо з використанням більш вартісних препаратів та менш ефективним. Але основна проблема полягає у тому, що від доступності лікування у критичних станах залежить життя пацієнтів», – зазначила лікар-інфекціоніст, яка співпрацює з Національною Гарячою Лінією з питань вірусних гепатитів.
Пацієнтам, які потребують лікування, але ще не записувалися до листка очікування, бажано це зробити, оскільки це шлях до отримання безкоштовної терапії за державною програмою. Крім того, саме спираючись на інформацію з листків очікування формується запит від регіонів щодо необхідних курсів, які будуть закуплені.
Варто зауважити, що закупівля препаратів для лікування вірусного гепатиту може відбуватися за кошти міжнародних донорів у рамках проєктів, які впроваджуються громадськими організаціями. Зазвичай, фахівці Національної Гарячої Лінії з питань вірусних гепатитів знають про відповідні ініціативи. Інформацію з приводу профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів, а також додаткову лікарську думку можна отримати за телефоном 0-800-50-33-10. Дзвінки в межах України безкоштовні.