В музеї Івана Гончара лекція: Історія костюма, Придністров’я, Буковина та Західне Поділля

carv

Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”

 ЗАПРОШУЄ

 18 листопада 2017

 15:00

 Лаврська, 19

 Культурно-освітній лекторій “Історія костюма”

Музей Івана Гончара продовжує лекторій про традиційне народне вбрання та запрошує 18 листопада на лекцію “Придністров’я І: Буковина та Західне Поділля”.

Формат: Демонстрація процесу одягання традиційного вбрання, що супроводжується цікавими фактами з джерел та “з поля”.

Факти про: складові українського народного строю, орнамент, колорит та форми одягу, стійкість традиції.

Тези: Регіональні особливості єднають етнос в один народ, самобутній та самодостатній.

Теги: Поезія традиційного побуту; цінність вища за ціну.

Лектор: Олександра СТОРЧАЙ, старший науковий співробітник НЦНК Музей Івана Гончара

Історія: “Далеко від осередків культури, осторонь від світового гамору і досі тілько мало діткнений великими питаннями і проблємами, які потрясають західною Європою, лежить на скрайнім сході австро-угорської монархії малий коронний край Буковина. Корінна людність сего краю Русини та Румуни, а культура єго стоит на високім степені. Потреби буковиньского мужика не великі, майже всі може він заспокоїти дома працею своїх рук і добутками зі свого поля”.

Про колір: яскраве різнобарв’я на Буковині та темна колористика на Поділлі.

Про орнамент: порівну використовували узори геометричні та рослинні.

Словник: 

Горбатка, або опинка – чотирикутний шматок червоної або чорної вовняної тканини домашнього виготовлення, що заміняє спідницю; по полю перенизаний різнокольоровими смужками, золотими чи срібними нитками; по краю часто доповнювався гачкованим мереживом. Нижні кінці горбатки загорталися і затикалися за пояс, щоби не заважали під час ходи і роботи.

Ширинка – хусточка з полотна, переважно квадратної форми, величиною від 50 до 60 сантиметрів; в її чотирьох кутах вишивали геометричну або стилізовану квітку, краї були підрублені яскравою волічкою (вовняною ниткою). Таку ширинку кожна дівчина вишивала своєму молодому, а він затикав її на весіллі за пояс.

Гердан – плетінка з бісеру, вузька або широка, гладенька або на однім кінці зубчаста. Гердани носять дівчата на шиї або на голові, а парубки прикрашають ними свої капелюхи.

Тайстра – вовняна торба, ткана килимовою технікою на різні узори, ручкою слугувала пришита крайка. Носили тайстру як жінки, так і чоловіки.

Реєстрація за посиланням: https://goo.gl/4ppkDc

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа