Українці Греції та Португалії звернулися до польського уряду в справі українського історика

kuprianowicz

Українська спільнота в Португалії виступила на захист історика д-ра Григорія Купріяновича, проти якого почала слідство прокуратура в Замості через його виступ 8 липня в Сагрині. Активісти з Лісабону звернулися до уряду Польщі і вимагають припинити кримінальну справу проти Голови Українського товариства у Любліні.

„За довгу європейську історію багато сусідніх країн мали деколи складні відносини. Така природа людини. Але об’єднана Європа показала, що перспектива мати спільний економічний та політичний простір дає рівноцінний розвиток для всіх учасників.  Цього прагне і Україна (…)”, – йдеться в зверненні до посла Польщі в Португалії.

Активісти наголошують, що попри те, що не вдасться змінити важких історичних моментів. „Та можемо, через відкритий діалог, через історичне незаангажоване документальне вивчення, дійти порозуміння. Не для приниження чи переслідувань, але для примирення та мирного майбутнього”, – додають вони.

„(…) Українська діаспора у Португалії звертається до уряду Польщі до польських політиків, – не розпочинати переслідувань українців у Польщі що вшановують своє історичне минуле не з метою агресії, але через святу память, що є обов’язком кожного народу, кожної людини. Що є християнським обов’язком. Просимо польський уряд негайно припинити кримінальну справу проти Голови української громади у Любліні – Григорія Купріяновича за його вшанування пам`яті загиблих предків”, – пишуть редставники Спілки українців у Португалії та їхній лідер Павло Садоха. Ось повний текст звернення.

З такою ж вимогою до польського уряду виступили і українці в Греції. У своєму листі до прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького вони також підкреслюють, що подія 8 липня в Сагрині була важливою для українців, які приїхали туди разом з президентом Петром Порошенком вшанувати понад 600 жертв, які загинулив  цій місцевості в 1944 році з рук Армії крайової та Батальйонів хлопських.

Раніше з заявою в захист Купріяновича виступив Світовий Конгрес Українців – організація, яка об’єднує українців та українські організації з цілого світу.

Коли стало відомо, що в Польщі все-таки почалося кримінальне провадження проти одного з лідерів української громади Григорія Купріяновича, ці дії засудив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

„«Провиною» Г.Купріяновича, наскільки я розумію, стало те, що він «мав сміливість» сказати, хто був жертвою, а хто здійснив злочин, тобто ще раз озвучив давно відомі факти, які досі нікому навіть на думку не спадало заперечувати. Проте ситуація змінилася з прийняттям у цьому році в Польщі нової редакції Закону «Про Інститут національної пам’яті». Вона, як відомо, викликала гостру міжнародну критику, зокрема в Україні, США й Ізраїлі, як недемократична, однобока і популістська. Деякі аналітики висловлювали сподівання, що з огляду на його чисто пропагандистський характер і юридичну неспроможність, відредагований Закон на практиці ніколи застосовуватися не буде. Проте, як бачимо, пройшло лише кілька місяців, а ми вже маємо прецедент його застосування. І це не може не викликати глибокої тривоги.
Ми категорично проти того, щоб судовий механізм використовувався для переслідування одного з провідних діячів української громади Польщі, який, до речі, надзвичайно багато робить для польсько-українського історичного примирення”, – зазначив він.

Клімкін вважає, що громадянське суспільство Польщі має серйозні підстави для тривоги та думає, що воєвода Пшемислав Чарнек намагається зробити дешевий піар навколо цієї події.

„Звісно, дана конкретна ситуація є радше спробою регіонального політика заробити дешеву популярність на роздмухуванні міжнаціонального скандалу. Втім, переконаний, що польське суспільство повинне рішуче реагувати, на будь-які подібні спекуляції. Щиро сподіваюся, що демократична громадськість зрозуміє всю серйозність ситуації навколо українського історика і також скаже своє слово на його захист”, – додає він.

Нагадаємо, що прокуратура Замостя почала кримінальну справу проти Купріяновича, натомість Інститут національної пам’яті не побачив підстав назвати промову Купріяновича злочином.

Христина Заник – Наше Слово

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа