Росія навмисно гальмує обмін полоненими і використовує ситуацію для поширення дезінформації та психологічного тиску на українців.
Її стратегія полягає в тому, щоб тримати сім’ї полонених українських солдатів і цивільних осіб у стані постійного терору і невизначеності, щоб налаштувати українців проти свого уряду і військового керівництва.
Ще однією причиною, чому росія намагається сповільнити процес репатріації, є небажання росії випускати на волю бранців, які можуть розказати світу про умови утримання їх у застінках.
За даними Генеральної прокуратури України, приблизно 90 відсотків українських військовополонених (а їх на початок 2024 року в російському полоні перебувало понад 8 тисяч), піддаються фізичним і психологічним тортурам, у тому числі сексуальним катуванням.
Україна, використовуючи всі можливі важелі, намагається визволити своїх громадян з полону. Так, з початку повномасштабної війни у 2022 році Україні вдалося провести 54 обміни полоненими, звільнивши при цьому 3405 українців.
Київ і далі наполягає на формулі обміну “всіх на всіх” і сподівається, що спільно з міжнародним співтовариством вдасться це вирішити та повернути своїх людей додому.
Детальніше про це у колонці керівниці аналітичного відділу Українського центру безпеки та співпраці Оксани Кузан для провідного військового видання Lawfare