У межах виконання законів «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» та «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» комунальні служби Пирятинської міської територіальної громади Лубенського району Полтавської області демонтували із стели «Учасникам громадянської війни» у центрі Пирятина комуністичну символіку-барельєф «Борцям за власть совєтов» та написи, які прославляли учасників встановлення влади совєтської, ленінської росії у Пирятинському повіті. Про це повідомили у представництві Українського інституту національної пам’яті (УІНП) в Полтаві.
«Дякую виконкому Пирятинської міської ради за належне виконання законодавства. Законом «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» встановлено заборони на публічне використання символіки російської імперської політики. Серед іншого, це й пам’ятні знаки та написи, присвячені особам, які брали участь у реалізації російської імперської політики або сприяли їй. Згідно з підпунктом «д» пункту 4 частини першої статті декомунізаційного Закону до символіки комуністичного тоталітарного режиму віднесено «пам’ятники і пам’ятні знаки, написи, присвячені подіям, пов’язаним із встановленням радянської влади в окремих адміністративно-територіальних одиницях». У цьому конкретному випадку йдеться про учасників встановлення совєтської влади в Пирятинському повіті, тобто тих, хто сприяв окупації Української Народної Республіки на боці ленінської росії. У часи СРСР публічний простір центральної зони міста Пирятин комуністи промаркували сірим обеліском «Учасникам громадянської війни», до якого прикріпили перелік колаборантів – лєнінців з Пирятинського повіту й барельєф «Борцам за власть Советов».
Пропаганда СРСР (з метою маскування агресії ленінської, червоної росії проти УНР, колабораціонізму та подій встановлення совєтської влади на території України 110 років тому) та пропаганда сучасної путінської росії (у період російсько-української війни малої інтенсивності-з лютого 2014 року по 24 лютого 2022 року на позначення окупації окремих територій Донецької і Луганської областей-так званих ДНР-ЛНР) вживала і вживає досі брехливе пропагандистське кліше «громадянська війна. Таким чином демонтаж комуністичної символіки у Пирятині є проявом відсічі ворожій російській пропаганді», – розповів представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.
Представництво УІНП в Полтаві