У Львові розробили новий екскурсійний маршрут «Контур особистості на мапі Львова. Маршрут памʼяті Ірини Фаріон». Перша екскурсія цим маршрутом відбулась сьогодні, 28 квітня, напередодні дня народження видатної мовознавиці.
Маршрут створила львівська гідеса Наталія Зубик у співпраці з донькою Ірини Фаріон Софією Особою та Львівським туристичним офісом.
«Ця екскурсія – це моя данина Ірині Дмитрівні, її проєктам і матеріалам, які вплинули на мене і на мої екскурсії зокрема. Це не маршрут місцями Ірини Фаріон, бо для цього потрібно було б об’їздити все місто, але прогулянка від місця, де вона працювала, до місця, де освітянка любила пити каву. Під час екскурсії я розповідаю про тих постатей, про яких в своїх програмах розповідала Ірина Фаріон, тому вона є таким віртуальним екскурсоводом. Цей маршрут охоплює 16 точок, 16 постатей, серед яких – Степан Бандера, Роман Шухевич, Соломія Крушельницька, Тарас Шевченко, Данило Галицький, Володимир Івасюк та багато інших», – розповідає авторка маршруту Наталія Зубик.
Маршрут памʼяті Ірини Фаріон починатиметься біля Національного університету «Львівська Політехніка», де освітянка працювала і передавала національні наративи молодим генераціям українців, а закінчиться за теплими розмовами та архівними відео за кавою у ресторані «Валентино».
Новий екскурсійний маршрут – це можливість поглянути на Львів очима людей, які тут жили і творили, для яких місто мало особливе значення, формувало їх.
«Мама дуже любила Львів, свої рідне місто. Особливість цієї екскурсії в пам’яті не лише про Ірину Фаріон, а й про постатей, про яких вона розповідала у свої телепередачах.
Над маршрутом ми працювали десь 4 місяці, обговорювали із екскурсоводкою ідеї. Я рада бути дотичною до екскурсії, розповідати про маму. Такі екскурсії дають можливість закарбувати в українцях пам’ять про Героїв України», – поділилась Софія Особа, донька Ірини Фаріон.
Довідка
Ірина Фаріон – видатна мовознавиця, докторка філологічних наук, професорка, інтелектуальна діячка українського освітнього, культурного та політико-націоналістичного руху.
Опублікувала 7 одноосібних монографій, 8 монографій у співавторстві та понад 400 статей.
Також вона є авторкою низки проєктів: «Мова на колесах» з культури мовлення у транспорті; «Скарб нації» для популяризації визначних постатей нашої культури; «Велич особистости» та «Ген українців» з вивчення інтелектуально-культурологічної спадщини.
19 липня 2024 року була застрелена біля свого будинку. Жінку поховали на Личаківському кладовищі.
фото Анастасії Смольєнко для Львівської міської ради