4 грудня у Києві, біля приміщення почесного консульства Боснії і Герцоговини в Україні, відбудеться громадська акція на підтримку чеченської біженки Селіми Хадісової та інших біженців, які представляють поневолені народи, яким загрожує екстрадиція з Європи до так званої «Російської Федерації». Про це повідомляє Українська Інформаційна Служба.
Багатодітна мати Селіма Хадісова прибула до Боснії та Герцеговини з Туреччини 29 вересня 2024 року та була затримана в аеропорту разом із трьома дітьми. Вона звинувачується російськими силовиками у допомозі бійцям національно-визвольного руху Ічкерії, їй загрожує екстрадиція на запит Інтерполу. В даний час Селіма знаходиться під тимчасовим арештом у зв’язку з постановою про екстрадицію, виданою Інтерполом у Москві, за підозрою у скоєнні кримінального злочину, передбаченого статтею 208(2) КК РФ. Перший суд залишив Селіму Хадісову під арештом, незважаючи на прохання захисту звільнити її та дозволити бути з дітьми Уродженка Чечні вже подала запит на здобуття політичного притулку, щоб уникнути висилки. Закон Боснії та Герцеговини «Про взаємну правову допомогу у кримінальних справах» передбачає, що особа, яка запросила притулок, не може піддаватись екстрадиції, доки триває процедура розгляду.
Протягом 20 років у Європі спостерігаються приклади порушення прав людини та випадки насильства щодо чеченців. У Чечні багато років відбуваються грубі порушення прав людини, включаючи тортури, насильницькі зникнення та позасудові страти. Багато чеченців залишають Росію, рятуючись від політичних репресій та релігійних переслідувань.
Показовою також є історія Мусліма Цинцяєва, який виїхав із Чечні після початку повномасштабної війни в Україні, у червні 2024 року його затримали у Франції. На батьківщині він оголошений у міжнародний розшук за “терористичною” статтею. Причиною переслідування Цинцаєв називає свою антивоєнну позицію. Він залишається у депортаційній в’язниці в очікуванні вирішення питання про екстрадицію.
З подібними проблемами стикаються біженці інших поневолених народів, як чоловіки, так і жінки. У січні 2024 року правозахисна організація Amnesty International закликала ЄС не видавати Росії біженців із Північного Кавказу, оскільки їм загрожують тортури чи відправлення на війну в Україну.
Акція біля почесного консульства Боснії і Герцоговини розпочнеться 4 грудня о 12.00.
Джерело: АБН