У Кременчуці демонтували російсько-комуністичний символ-споруду «Борцям за владу Рад»

Ворожий окупаційний маркер-так званий «памятник» «Борцям за владу Рад» демонтували у Кременчуці. Рішення про демонтаж було ухвалено Кременчуцьким міськвиконкомом згідно із Законом «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Про це повідомили у Полтавському офісі Українського інституту національної памяті (УІНП).

«У часи сталінщини, у 1938 році, в центральній зоні міста Кременчук комуністи промаркували публічний простір обеліском із сірого граніту, на вершечку був була металева п’ятикутна зірка, а на постаменті напис «Борцам за власть Советов». У січні 1940 року там розмістили бронзову скульптурну групу – двоє озброєних чоловіків-окупантів у цивільному. Такою надмогильною спорудою комуністичний режим СРСР намагався звеличити колаборантів, які допомагали ленінській росії окупувати Українську Народну Республіку і встановити совєтську владу», – розповів представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Він повідомив, що Кременчуцька міська влада після демонтажу надгробного знаку вживатиме заходів з перепоховання решток червоних проросійських окупантів на територію найближчого комунального кладовища відповідно до статті 5. п. 4 Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». У ній зазначено таке: «За рішенням сільської, селищної, міської ради, військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів), військово-цивільної адміністрації населеного пункту (населених пунктів) пам’ятник, пам’ятний знак, що символізує російську імперську політику, розташований на території місць почесного поховання за межами кладовища, демонтується (переноситься) з публічного простору. У такому разі сільська, селищна, міська рада, військова адміністрація населеного пункту (населених пунктів), військово-цивільна адміністрація населеного пункту (населених пунктів), на території якого розміщено відповідне місце почесного поховання за межами кладовища, визначає підрозділ, відповідальний за організацію перепоховання відповідно до закону, демонтажу (перенесення) з публічного простору».

Довідково: Використання та пропаганда символіки комуністичного тоталітарного режиму та російської імперської політики заборонені українським законодавством. Пропаганда СРСР (з метою маскування агресії ленінської, червоної росії проти УНР, колабораціонізму та явища встановлення радянської влади на території України понад сто років тому) та пропаганда сучасної путінської росії (у період російсько-української війни малої інтенсивності-з лютого 2014 року по 24 лютого 2022 року на позначення окупації окремих територій Донецької і Луганської областей-так званих ДНР-ЛНР) вживала і вживає досі брехливе пропагандистське кліше «громадянська війна». Об’єкт у Кременчуці звеличував учасників встановлення радянської влади на території України. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 2 «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» під усунення з публічного простору підпадають «зображення гасел і цитат, що прославляють чи виправдовують російську імперську політику; пам’ятники, пам’ятні знаки та написи, що увічнюють історичні події, пов’язані із втіленням російської імперської політики; присвячені особам, які брали участь або сприяли реалізації імперської політики». Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та органи місцевого самоврядування повинні здійснити демонтаж «пам’ятників, пам’ятних знаків, присвячених подіям, пов’язаним із встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті».

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа