Всього станом на 12 травня 2016 року декомунізовано 688 адміністративно-територіальних одиниць. Залишилося перейменувати 299.
12 травня український парламент проголосував за постанови №4468 “Про перейменування деяких населених пунктів”, №4086 “Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей” та №4087 “Про перейменування окремих населених пунктів та районів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”.
За результатами голосування перейменовано 218 населених пунктів, зокрема 4 міста, та 6 районів на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Луганської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.
Зокрема, у Донецькій області Володарський район став Нікольським, а Красноармійський – Покровським; місто Димитров отримало назву Мирноград, а Красноармійськ – Покровськ. У Житомирській області Володарсько-Волинський район перейменували на Хорошівський; у Запорізькій Куйбишевський район – на Більмацький. В Одеській області місто Котовськ стало Подільськом і відповідно Котовський район – Подільським. У Чернігівській області місту Щорськ повернули історичну назву Сновськ, відповідно Щорський район перейменували на Сновський.
На території Криму Верховна Рада перейменувала 70 населених пунктів та 5 районів:
Кіровський отримав назву Іслямтерецький, Красногвардійський – Курманський, Красноперекопський – Перекопський, Совєтський – Ічкінський. Місто Красноперекопськ отримало назву Яни Капу. Нагадаємо, перейменування населених пунктів на території Криму погоджувалися з Меджлісом кримськотатарського народу. Зокрема, 54-м населеним пунктам повернули історичні назви, серед них 49 – кримськотатарські.
На тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей всього відбулося 76 перейменувань: нові назви отримали 73 населені пункти, серед них 12 міст, та 3 райони. В Донецькій області місто Комсомольске стало Кальміуським, Торез – Чистяковим. У Луганській області місто Кіровськ отримало назву Голубівка, Красний Луч – Хрустальний, Краснодон – Сорокине, Артемівськ Перевальського району – Кипуче, Свердловськ – Довжанськ, Стаханов – Кадіївка, Вахрушеве Краснолуцької міської ради – Боково-Хрустальне, Петровське – Петрово-Красносілля. Також перейменували райони: Тельманівський Донецької області на Бойківський, Краснодонський та Свердловський Луганської області відповідно на Сорокинський і Довжанський.
“Декомунізація триває, – говорить голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, – а те, що ми досягнули переломного моменту в перейменуванні населених пунктів, адже нові назви отримали вже більш як половина з тих, що підпадали під дію декомунізаційного законодавства, свідчить про незворотність процесу. Хоча імплементація досягнутих результатів вимагає зусиль від кожного з нас. Наступним кроком має стати перейменування решти 299 населених пунктів, зокрема Дніпропетровська та Кіровограда. То ж найближчим часом мапа України цілком позбудеться слідів тоталітарної топоніміки”.
Нагадаємо, 4 лютого цього року ВРУ перейменувала перші 175 населених пунктів, 17 березня – ще 152.
Прес-служба Українського інституту національної пам’яті