СБУ і академічна свобода — як слон у порцеляновій крамниці

«Пакетний» тиск спецслужби на інтелектуалів є логічним наслідком кадрової політики президента, який призначає на керівні посади офіцерів КГБ.

Історик Володимир В’ятрович, директор архіву СБУ у 2008—2010 роках, вважає факт виклику на допит усього складу вченої ради Інституту соціології обурливим, але логічним у світлі кадрових призначень Януковича, незважаючи на президентські «обурення» непрофесійністю спецслужб. 

«СБУ, яка під прапором боротьби з корупцією чи значними розкраданнями викликає на допит увесь склад колегіального наукового органу — вченої ради — академічної інституції, може переконати у правомірності своїх дій хіба адміністрацію президента. Суспільство ж розуміє: службу “реформували” в інструмент тиску на людей і насамперед — інтелектуалів, від права і можливості яких вільно висловлюватися багато в чому залежать настрої суспільства», — підкреслив науковець.

Володимир В’ятрович сказав: «Факт виклику на допит “пакетом” усього складу вченої ради Інституту соціології обурює, але є логічним наслідком кадрового підходу: призначення на керівні посади офіцерів КГБ. Це для Європи, для українського суспільства такі дії неприйнятні, а для них — звичні. Їх так вчили і так наказують тепер. А президентське “обурення” вони сприйматимуть спокійно, розуміючи, що це лише для преси».

Історик порівняв: «Нинішня СБУ у світі академічної свободи — як слон у порцеляновій крамниці. Ви пустите слона у ваш магазин з посудом? А президент Янукович пустив…»

Нагадаємо, що влітку 2011 року аналогічно «пакетом» СБУ викликала на допит весь колектив Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», шукаючи розголошувачів державної таємниці серед дослідників історії ХХ століття. Попри те, що СБУ не має законних підстав кваліфікувати історичні матеріали як держтаємницю, всі хто бачив, працював із історичними документами, зокрема експонованими в Музеї — від прибиральниці до науковців та екскурсоводів, — змушені були з’явитися на допити в СБУ. Такі кроки дослідники назвали тиском на науковців, перешкоджанням діяльності музею, порушенням конституційних прав істориків на професію.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху:

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа