Релігійні лідери закликають парламент не маніпулювати мовою перед виборами

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликає народних депутатів не вносити на розгляд парламенту проектів законів, «які шкодять нормальному конституційному функціонуванню української мови», головно законопроект №9073 «Про засади державної мовної політики» за авторством С.Ківалова та В.Колесніченка (Партія регіонів).

Про це йдеться у Зверненні ВРЦіРО до Голови Верховної Ради Володимира Литвина і народних депутатів, підписаному черговим головуючим у ВРЦіРО, Главою УГКЦ Патріархом Святославом (Шевчуком), текст якого отримала РІСУ.

«Висловлюємо нашу стурбованість ситуацією, яка склалася внаслідок внесення до порядку денного та розгляду Верховною Радою України проектів законів, які шкодять нормальному конституційному функціонуванню української мови, а головно – законопроекту “Про засади державної мовної політики”», – йдеться у зверненні.

«З прикрістю і сумом ми змушені констатувати, що кожного разу, перед важливими виборами у нашій державі деякі політики намагаються експлуатувати питання, які шкодять єдності українського народу та вносять розколи і замішання в суспільно-державний організм. Прикро, що предметом політичних маніпуляцій стають такі святі для державної самобутності і стабільності речі, як мова, історія та релігія», – констатують релігійні лідери.

Члени ВРЦіРО нагадують, що неодноразово зверталися до держави і суспільства з приводу таких питань. Зокрема, влітку 2006 році вони видали спеціальне Звернення до українського народу щодо функціонування мов та загроз сепаратизму, текст якого додається до актууального звернення.

«Мова – це дар Бога людям. Її покликання – єднати, а не розділяти людей, допомагати взаємному порозумінню, а не сіяти ворожнечу. Переконані, що в нашій державі не повинно мати місця протиставлення мов одна одній. Конституцією України не тільки закріплено державний статус української мови, але й закріплено обов’язок держави сприяти розвитку і функціонуванню російської та інших національних мов. Тому закликаємо державних, політичних і громадських діячів всіх рівнів додержуватися Конституції, не перетворювати мовне питання на предмет протистояння, не сіяти навколо його розв’язання ворожнечу й ненависть, пам’ятати про відповідальність за наслідки своїх рішень і дій не тільки перед народом, але й перед Богом», — йдеться у Зверненні 2006 року.

Проте, з жалем члени ВРЦіРО констатують, що «Верховна Рада України перед виборами знову стає майданчиком для сіяння загроз нашій державності. Невже з огляду на безпеку нашого державного буття, — важко винести ці питання за дужки політичного дискурсу?», — запитує Глава УГКЦ від імені колег з ВРЦіРО.

Тому релігійні лідери звертаються до Голови ВРУ та народних депутатів із проханням «не вносити на розгляд у сесійній залі Верховної Ради України вищезазначені законопроекти з огляду на їхню загрозу суспільному мирові та злагоді, загрозу культурі й самобутності українського народу та, навіть, – самому існуванню української держави».

Під Зверненням 2006 року підписалися:

 • Філарет, Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату, Патріарх Київський і всієї Руси-України;
 • Володимир, Предстоятель Української Православної Церкви, Митрополит Київський і всієї України;
 • Любомир (Гузар), Верховний Архиєпископ Української Греко-Католицької Церкви, кардинал;
 • Маркіян Трофим’як, заступник Голови Конференції Римо-Католицьких Єпископів України, єпископ;
 • В’ячеслав Нестерук, Президент Всеукраїнського Союзу об’єднань євангельських християн баптистів;
 • Михайло Паночко, Єпископ Церкви християн віри євангельської України;
 • Леонід Падун, Старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви;
 • В’ячеслав Горпинчук, Єпископ Української Лютеранської Церкви;
 • Василь Райчинець, Старший пресвітер Союзу вільних церков християн євангельської віри України;
 • Анатолій Глуховський, президент Українського Біблійного Товариства;
 • Аблаєв Еміралі, муфтій Духовного управління мусульман Криму;
 • Якоб Дов Блайх, Головний рабин м. Києва та України, Об’єднання юдейських релігійних організацій України.

Джерело: http://risu.org.ua/ua/index/all_news/confessional/auccro/48237/

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа