Підозрювані у створенні схеми виїзду чоловіків за кордон, серед яких ексчиновниця Харківської ОВА, залишаються в СІЗО

харклода

У кримінальній справі про організацію незаконного переправлення чоловіків призовного віку через державний кордон України — четверо фігурантів, серед яких колишня заступниця директора департаменту Харківської обласної військової адміністрації. Зі слідством вони не співпрацюють. 

Суть справи

Слідчі Управління Служби безпеки України в Харківській області, за даними з Єдиного державного реєстру судових рішень, ще у січні відкрили кримінальне провадження за статтями:

  • 114-1, ч. 1. Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань; карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років;
  • З32, ч. 3. Незаконне переправлення осіб через державний кордон України; карається позбавленням волі на строк від 7 до 9 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна.

Підозрюваних у справі затримали і взяли під варту в листопаді. Перші ухвали щодо фігурантів з’явилися у Єдиному державному реєстрі судових рішень наприкінці листопада.

За версією слідства, учасники схеми шукали клієнтів призовного віку та використовували окремі благодійні організації, від імені яких подавали документи до відповідних державних установ.

«У подальшому ОСОБА_6, будучи службовою особою Харківської обласної військової адміністрації (далі ХОВА), за результатом виготовлення вказаних листів із недостовірними відомостями, організовує їх надходження до зазначеної обласної адміністрації, після чого за невстановлених обставин забезпечує внесення недостовірних відомостей про вказаних осіб до відповідних наказів начальника ХОВА про узгодження виїзду за межі України, а також до листа начальника ХОВА до голови ДПСУ щодо забезпечення безперешкодного перетину кордону особами, які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів», — йдеться в одній з ухвал у судовому реєстрі.

За даними Newsroom, підозрювана ексчиновниця — Ольга Алфьорова, яка до дня затримання, 17 листопада, обіймала посаду заступниці директора департаменту освіти і науки.

Інші спільники, за даними з реєстру, займалися оформленням документів та інструктували клієнтів, як діяти на кордоні.

Харківська обласна прокуратура процесуально керує у справі, яку ведуть слідчі СБУ. Фігуранти кримінального провадження — двоє жінок та двоє чоловіків, розповів «МедіаПорту» прокурор Харківської області Олександр Фільчаков.

«На даний час оголошено про підозри чотирьом особам. Одна особа, дійсно, заступниця начальника одного з департаментів Харківської обласної військової адміністрації. Всі ці четверо осіб затримані по ст. 208 КПК України. Зараз перебувають у слідчому ізоляторі», — прокоментував Фільчаков.

За його словами, суворість запобіжного заходу пояснюється тим, що підозрюваним інкримінується вчинення злочину проти основ національної безпеки (ст. 114-1). Вони не співпрацюють зі слідством і не визнають провини повністю, каже Фільчаков. Скільки чоловіків виїхали за цією схемою і не повернулися в Україну, прокурор не уточнив.

«У мене немає даних [що виїхали тисячі людей — ред.], дочекаймося результатів досудового розслідування», — відповів він.

Схему переправлення чоловіків за кордон, за словами прокурора, організували з корисливих мотивів і цьому є докази.

Що каже голова Харківської ОВА

Як посадовиці вдавалося «забезпечувати внесення недостовірних відомостей про вказаних осіб до наказів начальника ХОВА», «МедіаПорт» запитав у начальника ОВА Олега Синєгубова.

«Я б утримувався від коментарів щодо кримінальної справи, оскільки слідчі дії ще тривають. Коли всі матеріали будуть відкриті сторонами і учасникам кримінального провадження, вони будуть передані до суду, тоді ми можемо щось коментувати. Лише зазначу, що наша принципова позиція — це нульова толерантність до будь-яких корупційних проявів, незалежно від посад, рівнів цих посад», — сказав Синєгубов.

На уточнення, коли керівник ОВА помітив схему, Синєгубов не відповів.

«Я хочу утриматись від коментарів для того, щоб не нашкодити ходу розслідування кримінального провадження», — сказав Синєгубов.

Підозрювані оскаржують арешт

Остання на цей момент ухвала у справі з’явилася у судовому реєстрі 25 грудня. Це рішення Харківського апеляційного суду за скаргою захисту одного з фігурантів справи.

«В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_7 просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову, якою застосовувати до підозрюваного запобіжний захід не пов’язаний з триманням під вартою. В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що стороною обвинувачення не доведено та не обґрунтовано наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України. Вказує, що ОСОБА_9 жодного разу не перетинав кордон України та не має правових підстав для цього, оскільки має обов’язки перед сім’єю, а саме на його утриманні перебувають батьки похилого віку 72 та 73 років, та він здійснює догляд за братом, який є інвалідом та страждає на генетичне захворювання з дитинства та є лежачим, що є серйозним моральним обов’язком, яким він не може знехтувати та переховуватись від слідства», — йдеться у документі.

Прокурор заперечував у задоволенні цієї скарги.

Харківський апеляційний суд залишив підозрюваного під вартою.

Джерело: mediaport

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа