Перший день дії закону щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій продемонстрував, що в країні існує якісний україномовний контент, а радіостанції цілком спроможні виконувати норми цього закону.
Про це заявила голова Комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар під час круглого столу, присвяченого впровадженню в дію норм відповідного закону (№1421).
Під час заходу були оприлюднені перші підсумки громадського моніторингу цього закону (проведеного 8 листопада 2016 року з 7:00 до 14:00), згідно з яким шість топових українських радіостанцій виконали його норми.
Так, частка українських пісень на цих радіостанціях у вказаний період варіювалася з 24,7% до 34,5% при нормі 25%.
Як відмітила Вікторія Сюмар, деякі радіостанції навіть перевиконали норми закону, що можна лише вітати.
«Я маю віддати належне українським радіостанціям. Ще навіть до вступу закону в дію вони почали готуватися до цього і почали вводити певні квоти», – зазначила вона.
Автор закону нагадала, що від сьогоднішнього дня вводиться квота на 25% пісень українською мовою в радіоефірі, через рік – 30%, на третій рік – 35%.
«Як виявилося, знайти 20% української музики надзвичайно, я підкреслюю, високої якості – це цілком реальне завдання. Ми побачили масу нових виконавців», – заявила Сюмар.
«Українська мова в радіо- та телеефірі – це той захист, яким ми сьогодні захищаємо Україну від російської експансії. Це той захист, який сьогодні є одним з найважливіших», – підкреслила вона.
Згадуючи перші місяці після Революції Гідності два роки тому, парламентар розповіла, що тоді всі розуміли, що культура є основою державності.
«Ми тоді розуміли, що якщо ми нічого не зробимо в сфері культури, то жодних інших змін, насправді, не відбудеться. Сьогодні через два роки ми багато чого не зробили з того, що хотілось зробити, але я точно знаю, що за цей час ми спільними зусиллями робимо дуже багато для того, щоб розвивати українську культуру», – заявила Вікторія Сюмар.
На думку голови профільного комітету, цей закон мав бути ухвалений ще на початку дев’яностих, але є просте пояснення, чому цього не сталося ще тоді.
«Нам насаджували російську мову століттями. Більше того, сьогодні у нас з Росією війна. Сучасна війна починається з інформаційної і культурної, а вже потім їдуть танки. Росіяни дуже добре знали, що вони робили. Вони мали тут дуже багато лобістів, які відстоювали те, аби в кабельних мережах на сході України були виключно російські телеканали, аби в радіомережах були винятково російські радіостанції і російська попса. У Криму це були найпопулярніші канали, і люди вірили тому», – наголосила вона і додала, що саме така культурна експансія була однією з передумов окупації Росією українських територій.
Крім того, під час круглого столу Вікторія Сюмар заявила, що наразі профільний комітет планує активно працювати в напрямку розробки законодавства із захисту авторських прав.
«Нам треба навчитися платити авторам, бо це і є основа розвитку. І те, що Україна не може досі якісно захистити авторські права (патенти тощо) – це один з тих елементів того, чому ми багато в чому залишаємося на задвірках»,- наголосила народний депутат.
Згідно з інформацією, озвученою під час круглого столу, загальна величина роялті від всіх українських радіостанцій за рік, зібраних ДП «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (УААССП), складає лише 800 тисяч гривень, що є дуже незначною сумою, порівняно з іншими країнами.