НАБУ і САП завершили розслідування у справі з НЕК «Укренерго» та «Юнайтед Енерджі»

НАБУ і САП завершили розслідування за підозрою чотирьох осіб, учасників схеми заволодіння під час воєнного стану електричною енергією ПрАТ «НЕК «Укренерго» та легалізації отриманих від її продажу коштів. Про це повідомили на офіційному сайті антикорупційного бюро.

Слідство встановило, що у березні 2022 року ТОВ «Юнайтед Енерджі», на той час один з найбільших в Україні трейдерів, закупило у ПрАТ «НЕК «Укренерго» електричну енергію на суму понад 716 млн грн (ред. – на балансуючому ринку). Попри наявну заборгованість товариства перед держкомпанією, керівник відповідного департаменту «Укренерго» не зупинив продаж. При цьому гарантом оплати виступив один із комерційних банків, а рішення про видачу гарантії голова правління прийняла одноосібно і з порушенням процедури.

«Надалі електроенергію продали реальним учасникам ринку, а отримані кошти вивели на рахунки закордонної компанії, підконтрольної організатору схеми, який також є бізнес-партнером учасника справи НАБУ і САП про розкрадання коштів «ПриватБанку». Гроші за поставлену електроенергію ПрАТ «НЕК «Укренерго» так і не одержало. Коли ж звернулось до банка-гаранта з вимогою про погашення заборгованості, отримало відмову», – вкаазують в НАБУ.

11 січня 2024 року НАБУ і САП викрили схему та повідомили про підозру:

  • організатору – ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 КК України;
  • директору департаменту ПрАТ «НЕК «Укренерго» – ч. 2 ст. 364 КК України;
  • голові правління комерційного банку – ч. 2 ст. 364-1 КК України;
  • директору приватної компанії – ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 КК України.

Провадження відносно ТОВ «Юнайтед Енерджі» здійснювалося як щодо юридичної особи, до якої можуть застосовуватися заходи кримінально-правового характеру. Завдяки цьому та своєчасним діям НАБУ і САП на кошти у сумі понад 700 млн грн на рахунках залучених до схеми компаній накладено арешт.

У порядку міжнародного співробітництва також заблокували кошти на рахунках підконтрольної організатору схеми компанії за кордоном. При цьому були зафіксовані спроби зняти це блокування зацікавленими особами шляхом надсилання на адресу відповідних закордонних правоохоронних органів підроблених листів від імені детективів та прокурорів. Крім того, з метою недопущення значних боргів в учасників ринку перед ПрАТ «НЕК «Укренерго», НАБУ передало НКРЕКП пропозиції щодо внесення змін до окремих положень Правил ринку, які було підтримано.

Національне бюро також подало до Північного апеляційного господарського суду заяву щодо залучення себе як третьої особи на стороні позивача ПрАТ «НЕК «Укренерго» у справі про стягнення коштів за банківською гарантією з АТ «Банк Альянс».

Джерело: expro

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа