Учасники банди «спеціалізувалися» на вимаганні неіснуючих боргів з громадян, крадіжках з помешкань та незаконному заволодінні транспортними засобами. На їх злочинному рахунку щонайменше 13 тяжких та особливо тяжких злочинів.
Організував діяльність угруповання місцевий 39-річний кримінальний авторитет, неодноразово засуджений за скоєння тяжких злочинів. З метою налагодження механізму вчинення правопорушень для особистої наживи, фігурант залучив у спільники ще девʼятьох осіб, віком від 21-го до 32-х років, більшість з яких також притягувалися до кримінальної відповідальності.
Усі важливі рішення керівник злочинної організації приймав особисто. Під контролем лідера угруповання знаходилися дві окремі ланки організації, які очолювали його довірені особи. Останні мали повноваження виключно для вирішення контролю діяльності інших учасників ланки. Між спільниками було узгоджено усі дії та чітко встановлені правила поведінки, і кожен з них виконував відведену для нього роль.
Єдине джерело доходів учасників злочинної організації — скоєння злочинів: крадіжки, викрадення автомобілів, вибивання з потерпілих вигаданих боргів із погрозами розправи і знищення майна. Зловмисники ретельно вивчали своїх жертв, детально продумуючи злочинні плани. «Працювали» ділки на території міста Полтави та області.
В одному з епізодів, що продовжувався з початку 2024 року і до затримання, фігуранти, погрожуючи розправою, вимагали від місцевого мешканця переоформити автомобіль на їх довірену особу. Після того, як чоловік відмовився, підпалили його авто. Коли й це не змусило потерпілого піти на умови зловмисників, один із членів угрупування попередив, що підпал автомобіля – це лише початок проблем.
Оперативники управління стратегічних розслідувань в Полтавській області та слідчі слідчого управління обласної поліції задокументували та отримали докази причетності членів злочинної організації до вчинення щонайменше 13 епізодів злочинної діяльності.
10 квітня правоохоронці у Києві та Полтаві викрили пʼятьох учасників угруповання на чолі з кримінальним авторитетом. Вони затримані в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України та поміщені до ізолятора тимчасового тримання.
Цього ж дня поліцейські провели 17 обшуків та вилучили дороговартісні автомобілі, банківські картки, підроблені документи, набори відмичок до замків, зброю, кастети та інше.
Фігурантам, залежно від їхньої участі у протиправній діяльності, повідомлено про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу України:
– ч. 1 та 2 ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
– ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 189 ( Вимагання);
– ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом);
– ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 185 (Крадіжка);
– ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна);
– ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 146 (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини).
Вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжних заходів.
Раніше підозру отримали ще троє членів угруповання.
Заходи з викриття проведені за силової підтримки батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Полтавській області за процесуального керівництва Полтавської обласної прокуратури.
Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України