«Майдан: Від незалежності до свободи» показуватимуть на виставці в Києві

25 років тому, 2 жовтня 1990-го, розпочалася Революція на граніті, яка стала першим українським Майданом. З нагоди річниці УІНП разом із Музеєм історії міста Києва створили мультимедійну виставку «Майдан: Від незалежності до свободи».

Відкриття виставки відбулося 2 жовтня 2015 року в Музеї історії міста Києва. Голова Українського інституту національної пам’яті Володими В’ятрович на відкритті сказав, що виставка присвячена дуже важливому періоду в українській історії і є інструментом для осмислення тих подій:

Часом історія стає дуже місткою, і короткі періоди заміняють цілі століття. Коли ми говоримо про час між 1990 роком і 2015-м — ми говоримо про час зміни епох. Цією виставкою ми розповідаємо про 25 років через призму невеличкого шматка землі в центрі столиці — площі Жовтневої революції, яка потім стала майданом Незалежності. Це — місце трьох революцій, трьох Майданів.

Але жодна з них не стала революцією вповні. Зараз ми отримали шанс завершити цю революцію перемогою. Чи нам знову доведеться починати нову революцію? Так, якщо ми не будемо пам’ятати трьох попередніх. Українське суспільство здебільшого досі залишається суспільством без пам’яті. Ми надто мало використовуємо минуле як досвід. Наше завдання цією виставкою зробити крок до того, щоб українські Майдани стали частиною спільного досвіду – досвіду про те, що українці здатні об’єднуватися; що навіть коли ми боремося проти надзвичайно сильного ворога, то здатні перемогти, якщо ми разом”.

Революція на граніті стала переломним моментом в утвердженні незалежності України.

«Студентське голодування 1990 року, яке потім здобуло назву Революція на граніті, привело до незалежності України, наголосив Віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань – Міністр культури Вячеслав Кириленко. Якби не було голодування — не було б Акта від 24 серпня 1991 року. Коли два тижні я прожив, як студент філософського факультету і один із організаторів голодування, на тодішній площі Жовтневої революції, на моїх очах країна змінювалась. Люди, які крім комунізму і марксизму нічого не чули, за дві-три години спілкування з голодуючими студентами йшли або з великим знаком запитання щодо того, чи справді Україна має єдину долю — бути під російсько-комуністичним ярмом, чи й узагалі – переконані, що треба змінювати країну”.

На урочистому відкритті також були присутні учасники Революції на граніті Віктор Рог, Олексанра Ксенофонтов, Олесь Доній, Анжеліка Рудницька та інші.

Експозиція складається зі світлин і предметів, які нагадують про студентське голодування, акцію «Україна без Кучми» 2000–2001років, Помаранчеву революцію 2004-го та Революції Гідності 2013–2014 років. Також у залах встановлені мультимедійні монітори з відео з подій.

Організатори виставки – Український інститут національної пам’яті, Музей історії міста Києва, Київська міська державна адміністрація, Департамент культури.

У експозиції використано матеріали: зі збірок Музею Івана Гончара, ГО «Музей Майдану», Музею Києво-Могилянської Академії, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного, інформаційних агентств УНІАН та УКРІНФОРМ, Департаменту містобудування та архітектури КМДА, телеканалу ЕспресоTV, поета і барда Ігоря Жука.

Виставка працюватиме до 10 січня.

Відеоролик, створений до 25-ї річниці Революції на граніті, – за посиланням

https://youtu.be/McV5kcW93HY

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа