Українське національне середовище та відділ україніки ЛОУНБ провели круглий стіл «Чужинці в українській національній історії: Василь Вишиваний».
У вступному слові завідувач відділу україніки, поет Євген Салевич визначив головну мету заходу – висловити світоглядні думки на тему круглого столу і розставити акценти української національної правди в історії.
Бо найперше для нас – це українська нація, створена Богом, потім народжені українцями і тарасівцями для служіння Богові і своїй нації, потім народжені в інших націях, які пізнавши український світ служили йому віддано і жертовно, – уклін їм, шана і вічна пам’ять в нашій нації.
А поширений вислів «українцями не народжуються – українцями стають» гарно звучить, але не є нашою національною правдою. Бо насправді українцями народжуються – і це щастя від Бога народитися українцем в українській вірі, мові, культурі, традиції. Бо українцем і українським Пророком народився Тарас Шевченко.
Щастя також навернутися нащадкам українських родів, які служили іншим націям, до своєї рідної нації. Як знаковий приклад – навернення представника українського роду Шептицьких Андрея Шептицького.
Щастя для українців і неукраїнців пізнати Божий український світ, українську мову і пісню, звичаї і обряди, культуру, мистецтво.
Тому не хтось високий зійшов до упослідженої нації, а хтось високий піднявся до вибраної нації, до сприйняття Божого українського світу – попри всі обставини, в яких він тоді перебував. Тому наше пошанування тим, хто піднявся до жертовного служіння нашій нації.
Нині ж віддаємо пошанування Вільгельму Францу фон Габсбургу-Лотрінґену (Василю Вишиваному) — українському військовому діячеві, політику, дипломатові, поету, нащадкові королівської династії Габсбургів, австрійському архікнязеві (ерцгерцогу), полковнику Легіону Українських Січових Стрільців та Армії УНР.
Промови на круглому столі виголосили: відомий історик Іван Сварник «Нащадок королівського роду Габсбургів Вільгельм в історії Легіону Українських Січових Стрільців»; доктор історичних наук Ігор Гаврилів «Вільгельм фон Габсбург і українська консервативна ідея»; доктор історичних наук, поет Петро Шкраб’юк «Феномен навернення в українській національній історії: Василь Вишиваний»; кандидат філософських наук Віктор Маринюк «Українська національна ідея та національна ідентичність: питання привабливості у світі».
Участь в обговоренні теми круглого столу, окрім уже згаданих учасників, брали редактор журналу «Наша спадщина» Андрій Левик; доктори економічних наук Борис Карпінський, Ірина Ревак, Олег Підхомний; доктор технічних наук Роман Базилевич; кандидат технічних наук Михайло Яворський; народний художник Василь Семенюк; відомий художник Ігор Колісник; бард Ольга Донеччанка, перекладач з іспанської Галина Чубай; голова Клубу імені Юрія Липи Зоряна Іванків; громадські діячі Іван Вівчарівський, Зеновій Бермес, Юрій Путас, Мирослав Фіцуляк, Нестор Гнатів, Марта Продан та інші.
Світлини Ігоря Колісника.